/  2022-2023   /  Zmierzamy ku Chorwacji

Zmierzamy ku Chorwacji

W dniach 11-17 czerwca 2023 roku, uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce zagranicznej do Chorwacji. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy zrealizowali wszystkie zaplanowane przez organizatora atrakcje, zapewniające doskonałą zabawę oraz wzmocnienie kompetencji społecznych.

Przygoda rozpoczęła się na pięknej, chorwackiej wyspie Pag, gdzie uczestnicy mieli okazję spędzić czas na plaży, wykąpać się w lazurowym Adriatyku, a wieczorem udać się na spacer, pięknymi ulicami tegoż miasta. Kolejne dni stanowiły nie lada wyzwania, ale zarazem dostarczały niesamowitych wrażeń.

Następnym punktem w programie był Zadar – starożytna prowincja rzymska i Park Narodowy Krka. Zachwycały nieziemskie krajobrazy, wodospady i kaskady. Wieczorem zaś, uczestnicy wycieczki dotarli na Riwierę Makarską, gdzie spędzili dwie doby. Nie obyło się bez czasu spędzonego na plaży, kąpieli w ciepłym Adriatyku, ale również długiego spaceru promenadą chorwackiej miejscowości, która zachwycała uczestników malowniczymi widokami.

Dzień 4 i 5 obfitował w ogromną dawkę nowych  doświadczeń i wiedzy. Tym razem na liście miejsc do odwiedzenia znalazło się chorwackie Lourdes – Veprič, miasto Split z pałacem cesarza Dioklecjana, Trogir z katedrą św. Wawrzyńca i niezapomniany widok z wieży na panoramę miasta. Zakończenie wycieczki miało miejsce w Muzeum Wojny Domowej w Karlovacu – ważnego miejsca dla chorwackiej społeczności. Na otwartej przestrzeni można oglądać czołgi, haubice, działa i kanonierki przeciwlotnicze, a nawet opancerzony transporter.

Uczniowie bogatsi w nowe doświadczenia, niesamowite wrażenia i niezapomniane wspomnienia, 17czerwca wrócili do ojczystego Płońska.