Image Alt

SP3 Płońsk

  /  Aktualności   /  2018-2019   /  Irlandia i Litwa w „Płońskiej Trójce”

Irlandia i Litwa w „Płońskiej Trójce”

W dniach 1 – 5.04.2019 r. w ramach nawiązanej współpracy i realizacji projektu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Wspólna ławka” – pod hasłem „Polska – Irlandia dla Niepodległej”, SP3 gościła 19 – osobową grupę uczniów i nauczycieli ze Szkoły SEN
w Dublinie oraz IDEA w Athlone. W październiku 2018 r. uczniowie z naszej szkoły w ramach I części tego projektu odbyli cudowną podróż po Irlandii. Obecnie realizowana była II część.

W dniu 2 kwietnia 2019 r. przyjechała również 12 – osobowa delegacja z Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie oraz z Polskiej Akademii Wiedzy PAK w Dublinie. Dzieci z tych szkół przyjęli do swoich domów rodzice uczniów.

Już pierwszego dnia na gości czekało wiele atrakcji. Gospodarze przygotowali spotkanie, podczas którego zaprezentowali się przed polonijnymi kolegami i koleżankami w tańcu, śpiewie i wspólnych zabawach integracyjnych. Ważnym momentem dla uczniów polskich szkół z Litwy i Irlandii był ich udział w zajęciach lekcyjnych z historii oraz języka polskiego.

4 kwietnia Polonia wzięła udział w Miejskim Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii 2019” o zasięgu powiatowym i polonijnym, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku. Dużo wrażeń i niezapomnianych emocji dostarczył koncert podsumowujący XII edycję zmagań ortograficznych pod hasłem „Nasze miasto pieśnią, wierszem i sercem malowane. SP3 dla Płońska”.

Niecodziennym wydarzeniem dla dzieci z zagranicy było spotkanie w Urzędzie Miasta z panią wiceburmistrz Teresą Kozerą, a następnie udział w warsztatach dziennikarskich w „Płońskim Radio”.

Program pobytu Litwy i Irlandii był bardzo bogaty i atrakcyjny. Mieli oni okazję podziwiać Warszawę – piękną Starówkę, Łazienki Królewskie, zwiedzić Muzeum Adama Mickiewicza i uczestniczyć w przejmującej lekcji patriotyzmu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oddając hołd walczącym o niepodległość zapalono znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku małego Powstańca. Okazją do podziwiania unikatowej, polskiej przyrody była wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie uczniowie przeżyli wyjątkowe i niezaplanowane „spotkanie” z pasącymi się łosiami.

W programie nie można było pominąć miejsc związanych z historią naszego narodu i ważnych dla każdego Polaka, jakim są mogiły powstańców i Muzeum Cmentarza w Palmirach. Niezwykle doniosłe i niezapomniane chwile dostarczyło dzieciom zwiedzanie Parlamentu i spotkanie z Marszałkiem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej panem Stanisławem Karczewskim. Spotkaniem, które wywarło na wszystkich ogromne wrażenie były warsztaty i nauka tańców narodowych z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wyjątkowy i niepowtarzalny koncert „Piękna nasza Polska cała” zachwycił bogactwem kolorów i różnorodnością strojów ludowych. Występ wzruszył do łez i sprawił, iż wszyscy poczuli bliskość ze swoim narodem i dumę z tego, iż są Polakami.

Udział w projekcie „Wspólna ławka” stał się okazją do nawiązania i zacieśniania przyjaźni między uczniami i nauczycielami obu krajów. Przyczynił się do wzbogacenia i doskonalenia wiedzy o historii Polski i kulturze obu narodów.

Szkolnymi koordynatorami realizacji projektu była pani Teresa Panek Sychowicz i pani Edyta Dąbrowska.

Skip to content