/  2022-2023   /  Szkolne Dni Zdrowia w SP 3 Płońsk

Szkolne Dni Zdrowia w SP 3 Płońsk

Jednym z głównych zadań, jakie stawia Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku jest przekazanie uczniom wiedzy o zdrowiu oraz utrwalanie odpowiednich nawyków, umiejętności i sprawności służących zdrowiu i bezpieczeństwu. Dlatego od wielu lat realizowane są zadania promujące zdrowie. W ramach edukacji prozdrowotnej szkoła uczestniczy w wielu akcjach, jak np. Dzień Zdrowego Śniadania czy Światowy Dzień Zdrowia. Tradycją placówki stały się corocznie organizowane Szkolne Dni Zdrowia. W tym roku przebiegały one pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich – Wszystko dla zdrowia” i objęły wiele aspektów prozdrowotnych. Jednym z nich jest prawidłowe odżywianie. Propagowaniem zdrowego odżywiania zajęli się uczniowie klas I-III, którzy razem z rodzicami przygotowali zdrowe przekąski i soki. Swoje kulinarne zmagania utrwalili na filmach. Najmłodsi uczniowie promowali także zdrowe nawyki poprzez piosenki. Każda klasa przygotowała piosenkę o tematyce zdrowotnej. Nagrane filmy zostały zamieszczone na szkolnym fb.

Podczas Szkolnych Dni Zdrowia pamiętano nie tylko o zdrowym odżywianiu. Podkreślono również, jak ważna jest dla organizmu aktywność fizyczna. Ćwiczenia poprawiają zarówno kondycję fizyczną, jak i  nastrój. Przekonali się o tym wszyscy uczniowie Trójki podczas aktywnych przerw z aerobikiem i zumbą.

Na szkolnym korytarzu został zorganizowany medyczny punkt konsultacyjny, gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoją wagę, wzrost, ciśnienie krwi, wzrok i skonsultować wyniki pomiarów z pielęgniarką szkolną.

W tych dniach treści prozdrowotne były poruszane w każdej klasie, na wielu przedmiotach. Zajęcia uatrakcyjniały filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów. Uczniowie klas IV-VIII przygotowywali na lekcjach smaczne surówki i sałatki. Warto podkreślić, że w tych dniach uczniowie klas starszych reprezentowali szkołę w konkursach międzyszkolnych o tematyce prozdrowotnej.

Podsumowaniem szkolnej akcji prozdrowotnej była inscenizacja „Witaminki  dla księżniczki Marcelinki”, przygotowana przez uczniów klasy 2b i 3a. Celem przedstawienia było przypomnienie najmłodszym widzom, jak ważne dla zdrowia są zasady  prawidłowego odżywiania. Wesołe teksty i skoczne piosenki w atrakcyjny sposób je utrwaliły. Na zakończenie publiczność zaśpiewała wspólnie z aktorami „Hymn zdrowych dzieciaków”. Przedstawienie podobało się zgromadzonej publiczności. Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli spektakl.  Szczególnym gościem  była pani Maria Grabowska, szkolna pielęgniarka, która po przedstawieniu przypomniała dzieciom zasady komponowania „zdrowego talerza”. Projekt był podsumowaniem efektów pracy z zakresu innowacji pedagogicznej z edukacji prozdrowotnej w klasie 2b i 3a „ABC zdrowego odżywiania”.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku od wielu lat aktywnie promuje zdrowy styl życia. Cała społeczność szkolna dba o to,  żeby wyrobić w dzieciach i młodzieży prawidłowe nawyki żywieniowe oraz przekonania, które pozwolą im cieszyć się zdrowym i długim życiem.