/  2015-2016   /  Światowy Dzień Zdrowia 2016 – Pokonaj cukrzycę

Światowy Dzień Zdrowia 2016 – Pokonaj cukrzycę

Jako Szkoła Promująca Zdrowie uczestniczyliśmy w obchodach Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia 2016r. W tym roku tematem przewodnim kampanii była cukrzyca. Choroba spowodowana jest prowadzeniem niezdrowego trybu życia, szczególnie nieodpowiednim odżywianiem powodującym nadwagę i otyłość oraz sprzyjającą im małą aktywność fizyczną. Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. W realizacji zadań uczestniczyła cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Aby przybliżyć uczniom  problem podstępnej choroby, jaką jest cukrzyca typu 1 i 2 zorganizowano spotkania z lekarzem panem Dariuszem Szarochem. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania o sposobach prawidłowego odżywiania z dietetykiem panią Magdą Stefaniak i panią Patrycją Sadecką. Na lekcjach wychowawczych zostały przeprowadzone pogadanki z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i filmów edukacyjnych na temat profilaktyki cukrzycy oraz skutecznego leczenia chorych. Podczas zajęć uczniowie przygotowywali w klasach zdrowe potrawy, soki i koktajle o niskim indeksie glikemicznym. W klasach zamieszczono gazetki tematyczne dotyczące walki z cukrzycą i jej groźnymi skutkami. Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym „Jak zwyciężam cukrzycę?”, natomiast uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w konkursie plastyczno- literackim na temat zapobiegania chorobie cukrzycy. Pomysłowe i oryginalnie wykonane prace zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie. Na zebraniach rodzice zostali zapoznani z przyczynami, objawami i sposobami zapobiegania wystąpieniu cukrzycy. Odbyły się nietypowe, zdrowe wywiadówki z udziałem pani dietetyk, rodziców i dzieci. Oprócz wiedzy o samej chorobie uczniowie, rodzice i nauczyciele dowiedzieli się także w jaki sposób udzielić pomocy osobie chorej na cukrzycę, która zasłabnie. Cukrzyca to choroba, która powoduje wiele groźnych powikłań dlatego należy prowadzić szeroko pojętą edukację prozdrowotną wszędzie tam, gdzie to możliwe, bo żeby ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, często wystarczy racjonalnie się odżywiać, nie unikać aktywności fizycznej, a także umieć radzić sobie ze stresem.