/  2023-2024   /  Przygoda polsko-niemiecka rozpoczęta

Przygoda polsko-niemiecka rozpoczęta

Niedziela, 26 listopada, była długim, ale bardzo fascynującym dniem dla uczniów naszej szkoły.
Młodzież z SP3 wyjechała na wymianę uczniów do Burgdorf w Niemczech. Nawet długie godziny spędzone w pociągu nie odebrały nam radości na koniec dnia, którymi były zabawy integracyjne. Nasi uczniowie mogli lepiej poznać kolegów i koleżanki u których spędzą nadchodzący tydzień.
Projekt dofinansowany przez #DeutschPolnischesJugendwerk #PolskoNiemieckaWspółpracaMłodzieży
Niemieckie legendy stały się motywem przewodnim pierwszego dnia pobytu. Po serdecznym powitaniu przez Dyrektora szkoły w Burgdorf, uczniowie SP3 wraz z niemieckimi kolegami wzięli udział w lekcjach wf-u i matematyki, po których zabrali się do tworzenia wspólnego projektu o legendach. Po południu wszyscy uczniowie poznawali miasteczko Burgdorf biorąc udział w grze terenowej i odgadując zagadki związane z tym miejscem.
Drugiego dnia naszej wymiany młodzież gościła w Berlinie. W galerii nie mogło zabraknąć zdjęć pod najważniejszymi zabytkami miasta-Bramą Brandenburską oraz Reichstagiem, w którym obecnie mieści się Parlament. Wizytę uwieczniło spotkanie z członkiem Bundestagu Panią Rebecca Schamber. Uczniowie odwiedzili również Pomnik Pomordowanych Żydów Europy- Holocaust Memorial.
Kolejny dzień rozpoczęty został od zwiedzania najważniejszych zabytków miasta Hannover, podróżując piętrowym autobusem-Doppeldecker. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców, uczniowie poznali pracę niemieckiej policji „od wewnątrz”. Wysłuchali interesującego wykładu na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków. Pani komendant Jeremias pokazała cały ekwipunek policjanta. Po południu był czas na jarmark bożonarodzeniowy, który jest największą atrakcją świąteczną tego miasta. Uczniowie wypili gorące kakao i mieli możliwość skosztowania tradycyjnych niemieckich przysmaków.
Tajniki fizyki i nowoczesnych technologii odkryło Centrum Nauki Phaneo w Wolfsburgu. Dzisiejszy, czwarty dzień wymiany uczniowie SP3 wraz ze swoimi niemieckimi kolegami spędzili na eksperymentowaniu i odkrywaniu otaczającego nas świata. Dzieci wykazały się zdolnościami kulinarnymi, przygotowując dla siebie swoją ulubioną pizzę.