Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2023-2024   /  Narodowe Czytanie 2023!

Narodowe Czytanie 2023!

„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu” – to fragment wypowiedzi Prezydenta RP, p. Andrzeja Dudy, który odniósł się do tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Nasza szkoła od początku czynnie angażuje się w to przedsięwzięcie, jakże istotne dla propagowania takich wartości jak: patriotyzm i wrażliwość na literaturę. Podobnie, jak w poprzednich latach, czytanie połączono z grą aktorską.
Młodzież, pod czujnym okiem polonistek: p. Justyny Wierzbickiej i p. Anny Markowskiej, przedstawiła dwa kobiece portrety: charakterną, ale jakże lubianą Martę Korczyńską i delikatną, a jednocześnie niezwykle odważną Justynę Orzelską.
Narratorami powieści byli: Zosia Kacprzak i Adam Sybicki . W rolę zakochanej Justyny wcieliła się: Ania Bieglecka, natomiast Zuzia Sabalska doskonale zaprezentowała charakter ciotki Marty Korczyńskiej, która próbowała przestrzec bohaterkę, przed jej uczuciem do młodego Bohatyrowicza. Dlaczego Marta jest sceptyczna wobec młodzieńczych porywów serca? Zachęcamy do znalezienia odpowiedzi w samej lekturze.

Skip to content