Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2021/2022   /  Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie to akcja Prezydenta RP Andrzeja Dudy zainaugurowana w 2012 roku. Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. W tym roku cała Polska czytała naturalistyczny dramat pt. „Moralność pani Dulskiej”. Była to dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania organizowanego przez Miejską Bibliotekę w Płońsku. Z tej okazji pani dyrektor Bożena Kaliściak wręczyła wszystkim uczestniczącym przez wiele lat w tej inicjatywie szkołom, pamiątkowe podziękowania. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor, Teodozja Gorlewska. 4 września 2021r. o godzinie 11.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku miłośnicy literatury, jak również sympatycy dzieła Gabrieli Zapolskiej, mieli okazję wysłuchać fragmentów interpretacji tego młodopolskiego dramatu. Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Płońsk, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. Interpretację fragmentu aktu pierwszego prezentowali uczniowie klasy 8s i 7c. W tytułową bohaterkę, Anielę Dulską, wcieliła się Wiktoria Wilczewska, silną i energiczną Hesią została Magdalena Białołęcka, z kolei nieśmiałą Melę zagrała Barbara Mystkowska, a nieporadnym, milczącym ojcem, Felicjanem Dulskim, została Patrycja Ciarka. Ciekawą kreację Zbyszka Dulskiego, który jako jedyny w tej rodzinie zdaje sobie sprawę, że drzemie w nim kołtun, zaprezentował Franciszek Kropisz. Narratorem wprowadzającym w tematykę utworu był Karol Kamiński z klasy 7b. Młodzież klas siódmych i ósmych była przygotowywana przez nauczycielki języka polskiego: p. Annę Markowską i p. Sarę Rudzińską. Występ uczniów spotkał się z wielkim uznaniem słuchaczy i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania. To była niezwykła sobota. Uczniowie z 7c i 8s udowodnili, że Szkoła Podstawowa nr 3 rozbudza miłość do polskiej literatury.

Skip to content