Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2022-2023   /  Narodowe Czytanie 2002!

Narodowe Czytanie 2002!

„Zdaje mi się, że widzę…Gdzie? Przed oczyma duszy mojej”…
Jak co roku, w pierwszy weekend września, wszyscy miłośnicy literatury spotkali się, by uczestniczyć w Narodowym Czytaniu. Akcja ta została zainaugurowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Punktualnie o godzinie 11.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku sympatycy dzieł Adama Mickiewicza, mieli okazję wysłuchać ballad z tomu „Ballady i romanse”. Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Płońsk, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP. Uczniowie naszej szkoły z klas 8b i 8c zaprezentowali interpretację „Romantyczności”. Młodzież w swoim wystąpieniu podkreśliła, iż badacze literatury nazywają Mickiewiczowski utwór manifestem programowym epoki. Dzieło zawiera polemikę klasyków uosabianych w balladzie przez Starca, z romantykami, z którymi identyfikuje się narrator. Starzec postrzega świat przez pryzmat ,,szkiełka i oka”, chce go poznać, korzystając z osiągnięć nauki. W związku z tym odczytuje zachowania Karusi, młodej dziewczyny, jako przejaw szaleństwa. Po której stronie opowie się Adam Mickiewicz? Czy współczuje dziewczynie i solidaryzuje się z gminem? Czy ufa, że ważniejsza jest mądrość ludowa, dopuszczająca istnienie świata nadprzyrodzonego, która jest skarbnicą ,,prawd żywych”? W oświeceniowego Starca wcielił się uczeń klasy 8c, Karol Kamiński, narratorem była Anna Dobkowska (8b), a Karusią, Maja Zdybał, a gmin zagrali: Zuzanna Zagórska (przedstawiciel) – 8b, Katarzyna Dryńkowska – 8b, Magdalena Białołęcka – 8c, Iga Żbikowska – 8b.
Młodzież klas ósmych była przygotowywana przez nauczycielki języka polskiego: p. Annę Markowską i p. Sarę Rudzińską. Występ uczniów spotkał się z wielkim uznaniem słuchaczy i uczestników tegorocznego Narodowego Czytania. To była niezwykła sobota. Uczniowie 8b i 8c udowodnili, że Szkoła Podstawowa nr 3 rozbudza miłość do polskiej literatury. 

Skip to content