/  2007-2008   /  „Cała Polska czyta dzieciom”

„Cała Polska czyta dzieciom”

Ogólnopolska kampania „Cała Polska czyta dzieciom” jest skierowana nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców i nauczycieli. W naszej szkole podjęto tę akcję, aby dać dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem i wychować je na wrażliwego oraz samodzielnie myślącego człowieka.
W akcji uczestniczy 28 klas. Program kampanii jest realizowany wg opracowanego planu pracy. Systematycznie realizowany jest program „Czytające szkoły”. W ramach, którego nauczyciele czytali uczniom książki na każdej lekcji od 5 do 10 minut. W tym półroczu nauczyciele systematycznie czytali uczniom wybrane baśnie różnych autorów, co było jednocześnie przygotowaniem do konkursu plastycznego „W świecie baśni”. Efektem było zorganizowanie wystawy prac dzieci pod tym właśnie tytułem. Prace zostały wykonane na wysokim poziomie, a wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W ten sposób same dzieci zachęciły swych rówieśników do czytania. Od grudnia nauczyciele czytali poezję i prozę związaną z tematem „Czytelnicze powitanie zimy”.
Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele angażują się w kampanię. Przykładem tego było zebranie nowych książek dla dziecięcego oddziału szpitala w Płońsku. Ogółem zebrano 48 nowych książek dla dzieci. Kampania znalazła również odbicie we współpracy z rodzicami. Na jednym z zebrań, w ramach pedagogizacji, wygłoszony został referat „Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów”, a podczas klasowych uroczystości dzieci zaprezentowały rodzicom inscenizacje wybranych utworów.
Integralną częścią ogólnopolskiej kampanii, „Cała Polska czyta dzieciom”. jest szkolny konkurs recytatorski „Był sobie wiersz”. Konkurs stał się już tradycją naszej szkoły a jego uczestnicy od dawna systematycznie przygotowywali się do zaprezentowania swoich zdolności i umiejętności. Mali artyści pokazali wysoki poziom artystyczny. Realizując założenia kampanii nauczyciele współpracują z Miejską Biblioteką Publiczną, organizują wycieczki do biblioteki i lekcje biblioteczne.
Natomiast w dniach 1-8 czerwca 2008r. odbył się w nasze szkole już po raz trzeci Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Naszą szkolę odwiedziło wielu znakomitych gości, którzy przeczytali uczniom fragmenty literatury dziecięcej. Wśród gości znalazła się pani wiceburmistrz miasta Płońska, pani Teresa Kozera oraz dyrektor Wydziału Administracji i Nadzoru Urzędu Miasta, pani Danuta Ziółek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Bożenie Kaliściak z panią Bogumiłą Iwanowską, stomatolog pani Mariola Dąbrowska, pediatrzy: panie Małgorzata Poplonkowska i Małgorzata Jatkowska, pracownik SANEPIDu, pani Anna Ozimkiewicz oraz komendant Straży Miejskiej, pan Bogdan Lewandowski. Naszym uczniom wybrane przez siebie książki czytała również dyrekcja szkoły: pani Teodozja Gorlewska oraz wicedyrektorzy, panie Ewa Kiraga i Marzanna Szacherska.  W tym roku uczestnicy kampanii zaczerpnęli utwory z klasyki dziecięcej literatury. Szczególnym uznaniem cieszyły się wiersze J. Brzechwy, baśnie braci Grimm oraz Andersena. Z racji wykonywanego zawodu niektórzy goście zaprezentowali dzieciom literaturę związaną z promocją zdrowia i bezpieczeństwem. Zapraszane osoby rozmawiały na temat czytanych pozycji. Opowiadały również o swojej pracy.  Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanych fragmentów i chętnie uczestniczyły w rozmowach.
Szczególnym wydarzeniem dla uczniów klas I-III było spotkanie autorskie z panią Marzanną Graff-Oszczepalińską- pisarką, aktorką, autorką książek, tekstów piosenek i spektakli teatralnych. Pisarka zaprezentowała dzieciom fragmenty swoich książek „Poczytanki Marzanki”’, „Bajki Marzanki”, „Przygody Maćka Anioła”. Dzieci miały również możliwość obejrzenia fragmentu przedstawienia „Karolek” w wykonaniu artystki. Pani Marzanna zdobyła sympatię naszych uczniów. Na widowni panowała radosna atmosfera. Poprzez wspólną zabawę pani Marzanna zapoznała dzieci z  arkanami sztuki aktorskiej i przybliżyła uczniom wartościową literaturę