/  2006-2007   /  V Spotkanie Małych Ojczyzn

V Spotkanie Małych Ojczyzn

W dniu 01 XlI 2006r. odbyły się w Warszawie V Spotkania Mistrzów Małych Ojczyzn. Spotkania otworzył dyrektor Muzeum Niepodległości, który powitał przybyłych gości. Następnie wystąpił Burmistrz Płońska Pan Andrzej Pietrasik, w swym przemówieniu przedstawił obraz naszego miasta jako Stolicy Kulturalnej Mazowsza. Uroczystość poprowadziła pani Bożena Kaliściak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Widzowie mogli obejrzeć film o Płońsku i Ziemi Płońskiej. Po projekcji odbyła się pierwsza część koncertu uczniów Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka”. Po muzycznych doznaniach uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 zaprezentowali spektakl historyczny zatytułowany „Spacerkiem po sześciu wiekach Płońska”.
Dzieci z płońskiej trójki pokazały barwne dzieje naszego miasta, które w 1400r. otrzymało prawa miejskie. Uczniowie wcielili się w role postaci związanych z Płońskiem i znanych w całej Polsce. Na scenie pojawił się Walery Jędrzejewicz, który w Płońsku na ul. Grunwaldzkiej założył obserwatorium astronomiczne. Kolejną postacią był Henryk Sienkiewicz, który w latach 1865 – 1866 przebywał w domu Weyherów na Poświętnem oraz Dawid Ben Gurion, pierwszy premier Izraela, który urodził się w naszym mieście.
Spotkania zakończył koncert „Płońskie talenty” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.