/  2016-2017   /  Próbna ewakuacja w szkole

Próbna ewakuacja w szkole

Dnia 21 września 2016 roku o godz. 10.00 w „Trójce” rozległy się trzy głośne, przerywane dźwięki szkolnego dzwonka. Był to sygnał wzywający wszystkich do opuszczenia budynku. Nie było paniki. Wszystko odbywało się sprawnie i zgodnie w obowiązującymi procedurami. Na szczęście to tylko ćwiczenia. Trening próbnej ewakuacji przeprowadzony w szkole z udziałem Straży Pożarnej w Płońsku z pewnością był dla dzieci dużym przeżyciem i doświadczeniem. Wszyscy zachowując zasady bezpieczeństwa, szybko i sprawnie, oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek szkoły. Meldunki o przebiegu ewakuacji i ilości ewakuowanych uczniów, dyrektor szkoły Teodozja Gorlewska, złożyła kapitanowi Straży Pożarnej. W trakcie trwania ewakuacji okazało się, że unoszący się gęsty dym uniemożliwił wydostanie się z sali na I piętrze uczniom klasy I c wraz z wychowawcą. ,,Uwięziony” był również Jakub Rogowski z klasy VI d. Na ratunek przebywającym w budynku szkoły ruszyli strażacy, którzy dzielnie, przy użyciu specjalistycznego sprzętu ewakuowali zagrożonych przez okna sali lekcyjnej.  Ucznia klasy VI strażacy wynieśli bezpiecznie na noszach. Celem ćwiczeń było oswojenie się z sytuacją zagrożenia oraz zapoznanie z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka próba była potrzebna, choć w praktyce nie chcieliby wykorzystać zdobytego doświadczenia.