Uczymy ratować się życie
W dniu 18.04.2008r. odbyła się w klasie IIIB lekcja, na której uczniowie nauczyli się rozpoznawać sytuacje, w których niezbędne jest wezwanie fachowej pomocy oraz poznali podstawowe elementy udzielania skutecznej pierwszej pomocy. Na zajęciach uczniowie i wychowawcy gościli wicedyrektor szkoły panią Ewę Kiragę oraz panią Małgorzatę Jatkowską- pediatrę, która podczas wcześniejszego spotkania z dziećmi uświadomiła im konieczność ratowania ludzkiego życia i panią Annę Ozimkiewicz- pracownika SANEPiDu, która wielokrotnie poruszała z dziećmi zagadnienia związane z tematyką zdrowotną.
Celem przeprowadzonych zajęć było: ukazanie znaczenia udzielenia pierwszej pomocy w ratowaniu ludzkiego życia, uczulenie na prawidłową kolejność czynności, których wykonanie maksymalnie zwiększy szanse skutecznej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca, uświadomienie roli dziecka w możliwości uratowania życia drugiej osoby,
Chyba nikomu nie trzeba przypominać jak ważna i potrzebna w życiu jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, za zebrane w 2006 roku pieniądze uruchomiła program edukacyjny ””Ratujemy i Uczymy Ratować””. Polega on na nauce udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, a skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Fundacja finansuje również materiały dydaktyczne z zakresu pierwszej pomocy szkołom, w których przeprowadzane były szkolenia (fantomy do ćwiczeń reanimacji krążeniowo-oddechowej tzw. sztucznego oddychania, podręczniki dla nauczycieli oraz uczniów). Nauczyciele są szkoleni pod kątem przekazania wiedzy i umiejętności swoim uczniom. Kursy są prowadzone przez 150 wolontariuszy Pokojowego Patrolu. To oni uczą nauczycieli klas I – III zasad udzielania pierwszej pomocy, w szkołach, które zechcą wziąć udział w programie. Z naszej szkoły w takim szkoleniu uczestniczyły pani Katarzyna Jatkowska i pani Beata Gorzkiewicz.
W ramach realizowania programu Ratujemy i Uczymy Ratować obie panie przeprowadzają w klasach młodszych zajęcia, po których dzieci nie tylko znają numer telefonu alarmowego do Pogotowia Ratunkowego, ale też potrafią udzielić podstawowej pomocy w sytuacjach zagrożenia czyjegoś życia. W marcu panie przeprowadziły takie szkolenie także dla nauczycieli naszej szkoły kształcenie umiejętności wykonywania podstawowych czynności ratujących ludzkie życie.
Zajęcia rozpoczęły się obejrzeniem filmu edukacyjnego „Doktor Kręciołek”. Uczniowie zainteresowani w ten sposób tematem, chętnie uczestniczyli w rozmowie o znaczeniu udzielania pierwszej pomocy. Następnie, wykorzystując prezentację multimedialną, nauczyciele dokładnie omówili podstawowe czynności ratujące ludzkie życie i sposób wykonywania oddechów ratowniczych oraz uciskania klatki piersiowej. Do demonstracji resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykorzystano także, podarowane przez Fundację, fantomy. Największą atrakcją dla uczniów była praca w grupach. Podczas ćwiczeń każde dziecko miało możliwość wykonywania oddechów ratowniczych i uciskania klatki piersiowej, wykorzystując mini-fantomy. Na zakończenie w Quizie ratowniczym uczniowie sprawdzili również swoją wiedzę teoretyczną dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy. W nagrodę mali ratownicy otrzymali książeczki „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”. Po zajęciach każdy uczeń z pewnością:
- potrafi zadbać o własne bezpieczeństwo jako ratownika oraz umie zapewnić bezpieczeństwo osobie poszkodowanej;
- potrafi skutecznie wezwać pomoc (tel. 112);
- wie, w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej;
- potrafi wykonywać oddechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej.
Warto nadmienić, że realizacja programu WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” jest jednym założeń szkolnego programu Szkoły Promującej Zdrowie.