/  2007-2008   /  Test kompetencji klas III

Test kompetencji klas III

W dniu 16 kwietnia 2008 r. uczniowie klas trzecich SP nr 3 w Płońsku przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji opracowanego przez Wydawnictwo OPERON, organizowanego wspólnie z „Gazetą Wyborczą”.
Celem sprawdzianu było uzyskanie kompleksowej informacji o poziomie umiejętności uczniów, którzy kończą etap kształcenia zintegrowanego. Sprawdzian przygotowany na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych sprawdzał umiejętności:  czytania,  pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Sprawdzian składał się z tekstu  źródłowego, który  był fragmentem pochodzącym z książki „Akademia pana Kleksa” i ułożonych do nich 25 różnorodnych zadań (otwartych  i zamkniętych). Opracował je w oparciu o podstawę programową pierwszego etapu edukacyjnego zespół doświadczonych egzaminatorów. Dzięki temu testy  były optymalnie dopasowane do wymagań oceniania uczniów klas trzecich.
Zgodnie z przyjętą procedurą obowiązującą w całej Polsce, arkusze zostały otwarte punktualnie o godz. 9.00. Czas pracy uczniów wynosił 1,5 godziny ( z 10 minutową przerwą) i liczony był od momentu rozpoczęcia pisania.
Sprawdzian pozwali zbadać stopień opanowania wybranych umiejętności – niezbędnych do kontynuowania edukacji na kolejnym etapie szkolnym – oraz porównać wyniki uczniów w całej Polsce. Udział w programie był całkowicie bezpłatny