Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2011-2012   /  Janusz Korczak – apel

Janusz Korczak – apel

„Dorośli wcale nie powinni czytać mojej powieści, bo są w niej rozdziały niestosowne, więc nie zrozumieją i będą się wyśmiewali. Ale jak chcą koniecznie, niech spróbują. Przecież dorosłym nie można zabronić, bo nie posłuchają – i co im kto zrobi?” Takim wyjaśnieniem autora rozpoczyna się książka dla dzieci i młodzieży „Król Maciuś Pierwszy”, która Janusz Korczak napisał w roku 1923. W 2012 roku obchodzona jest 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego bieżący rok ustanowiono – decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Janusza Korczaka – wybitnego pedagoga i działacza społecznego, a przede wszystkim prekursora działań na rzecz praw dziecka i całkowitego jego równouprawnienia .W 2012 roku Szkoła Podstawowa nr 3 w Płońsku także popularyzuje postulaty Janusza Korczaka w codziennych działaniach i przybliża dzieciom sylwetkę wybitnego pedagoga i pisarza. Jednym z wydarzeń w naszej szkole była inscenizacja utworu z klasyki dziecięcej autorstwa Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego „Magik” z Białegostoku, które odbyło się w poniedziałek 23 kwietnia 2012 roku. Podczas wesołego przedstawienia  uczniowie bawili się znakomicie, bliżej poznali bohaterów książki „Król Maciuś Pierwszy”, autora- Janusza Korczaka jako wielkiego przyjaciela dzieci. Myślę że inscenizacja zachęciła widzów do przeczytania książki, przede wszystkim dla dziecka, które w swej kilkuletniej naiwności próbuje poznać i zrozumieć świat dorosłych, ale również dla dorosłego, który ze zdziwieniem zauważy, jak on i jego rzeczywistość postrzegany jest przez dziecko.

Skip to content