Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2010-2011   /  Apel z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Apel z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Dnia 8 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Uczniowie klas: 4a, 5b, 5d, 6a i 6e przygotowali program słowno – muzyczny. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod opieką pani Danuty Krysiak i pana Mariusza Gajewskiego. Zaś nad całością czuwały panie: Grażyna Buczyńska i Anna Kaczmarska.
Społeczność naszej szkoły uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej – polskich oficerów, funkcjonariuszy policji państwowej, pracowników wywiadu i sądownictwa zamordowanych na polecenie najwyższych władz radzieckich wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Pośród zamordowanych w Katyniu był m.in. ppłk. Wincenty Cedro, któremu poświęcona jest pamiątkowa tablica i Dąb Pamięci posadzony przy szkole w listopadzie ubiegłego roku. W związku z tym przedstawiciele klas szóstych wraz z nauczycielem historii – panią Anna Kaczmarską – udali się pod Dąb Pamięci, aby złożyć kwiaty i zapalić znicz w hołdzie pomordowanym w Katyniu. Katyń w świadomości Polaków jest nazwą – symbolem kojarzącym się z ludobójczą polityką władz radzieckich wobec narodu polskiego.
Ze smoleńską ziemią wiąże się też inna tragedia, która spotkała Polaków 10 kwietnia 2010 roku, kiedy samolot wiozący na uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, rozbił się pod Smoleńskiem. W tej katastrofie zginęło również wielu polskich parlamentarzystów i przedstawicieli życia społecznego. W sumie życie straciło 96 osób. Ich pamięć również została uczczona minutą ciszy oraz zapaleniem znicza. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor podkreśliła, że data 10 kwietnia na zawsze już zostanie w naszej pamięci.

Skip to content