U Rzecznika Praw Dziecka
W piątek 20 listopada 2009 r. delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięła udział w ogólnopolskich obchodach 20 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Do Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie pojechały p.dyrektor Teodozja Gorlewska i p. wicedyrektor Ewa Kiraga oraz uczniowie z kl. 6a,b 4d,3e, 1d pod opieką nauczycielek Teresy Sychowicz, Anety Sybickiej , Małgorzaty Chojnackiej i Anny Wójciak.
Dzieci uczestniczyły w konferencji „Prawa dziecka – historia, stan obecny i perspektywy”, w czasie której wysłuchały wystąpień Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka, ministra sprawiedliwości p. Krzysztofa Kwiatkowskiego, wiceministra edukacji p. Krzysztofa Stanowskiego, z-cy Głównego Inspektora Sanitarnego p. Jana Orgelbranda. Glos zabrali również: przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Alina Wiśniewska, prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, eksperci – prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. Alicja Chybicka, szefowa Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Mirosława Kątna, psycholog Dorota Zawadzka. Na początku uroczystości został odczytany list skierowany do jej uczestników przez panią prezydentową Marię Kaczyńską. Uczynił to minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez p. Marka Michalaka tytułu Honorowego Rzecznika Praw Dziecka paniom Marii Łopatkowej, Annie Dymnej i Jadwidze Bińczyckiej, znanym z działalności na rzecz praw dzieci.
W drugiej części obchodów uczniowie z „trójki” wystąpili w roli dziennikarzy zadających RPD pytania dotyczące „Prawa do wyrażania własnej opinii”. Nurtowało ich, czy mogą mówić to, co myślą np. na lekcjach historii, czy mogą ubierać się w dowolne stroje, jak pomóc koledze, którego rodzice stosują przemoc.
Kolejna grupa dzieci uczestniczyła w lekcji ekologii na temat „Prawo dzieci do życia w zdrowych warunkach” prowadzonej przez aktorkę Alinę Janowską. Uczniowie przedstawili problemy: zakazu palenia w restauracjach, informacji o szkodliwych substancjach na opakowaniach produktów spożywczych, sprzątania psich odchodów. Następnie zaprezentowali „Śmieciosztukę” – prace wykonane z odpadów, które zostały wręczone panu rzecznikowi, Super Niani Dorocie Zawadzkiej i obecnym na uroczystości aktorom – Ewie Kuklińskiej, Aleksandrze Woźniak, Ewie Dudzie i Alkowi Mikołajczakowi.
Duże zainteresowanie wzbudziły najmłodsze dzieci z klasy I w scence w gabinecie lekarskim, z udziałem znanych aktorów, Ewy Dudy i Alka Mikołajczaka, o prawie do opieki zdrowotnej.
Cennych rad dotyczących relacji z rówieśnikami udzieliła uczennicom naszej szkoły Dorota Zawadzka, a Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak ponownie udzielał odpowiedzi, odnosząc się do prawa do tajemnicy korespondencji.
Na zakończenie części warsztatowej odbył się pokaz prac plastycznych uczniów naszej szkoły. Ilustracje skomentował znany rysownik Jacek Frankowski. „Rozmowa fletów” w wykonaniu uczennic szkoły muzycznej Michaeli Jarosławskiej i Moniki Oroń była symbolem dialogu jako podstawy dobrej komunikacji nie tylko w realizowaniu praw dzieci.
Nad całością przygotowań uczniów pieczę sprawowała p. Marzanna Graff – Oszczepalińska, która zaprosiła Szkołę Podstawową nr 3 w Płońsku do udziału w obchodach rocznicy.