/  2009-2010   /  Dzień Praw Dziecka

Dzień Praw Dziecka

W październiku nasza szkoła przystąpiła do programu „ Szkoła z prawami dziecka” pod patronatem UNICEF w związku z 20 rocznicą Uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W ramach programu podjęliśmy następujące działania : ogłosiliśmy konkurs na rymowankę, wiersz lub krótką wypowiedź pisemną dotyczące przestrzegania, czy też łamania podstawowych praw dziecka „Mam prawo do …” ; konkurs plastyczny „Prawa dziecka”. Oba konkursy zostaną rozstrzygnięte w marcu, jednak prace uczniów posłużyły nam do ozdobienia szkoły wykonania gazetek związanych z całą akcją. Ponadto na 20 listopada każda klasa miała przygotować scenkę rodzajową związaną z podstawowymi prawami dziecka – jednej klasie zostało przydzielone jedno prawo. W czasie godzin wychowawczych uczniowie wraz z opiekunami przygotowywali łańcuszki próśb dzieci do dorosłych, które zawisły na korytarzach szkolnych. W dniu 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ PRAW DZIECKA. Od rana napełnialiśmy balony helem, następnie klasy młodsze w salach pisały na balonach swoje prawa, natomiast klasy starsze w czasie każdej przerwy na korytarzu I piętra prezentowały scenki, o których wcześniej wspominaliśmy. Około godziny 1200 wszystkie dzieci wypuściły swoje „balony do nieba”. W związku z przystąpieniem do happeningu nasza szkoła otrzyma od UNICEF honorowy patronat .Grupa uczniów wraz z pani dyrektor Teodozją Gorlewską pojechała tego dnia na spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka p. Markiem Michalakiem. Ponadto w ramach programu uczniowie wezmą udział w konkursie na stworzenie oryginalnego filmu (1-4 min) ukazującego prawa dziecka ich oczami – sami przygotują rekwizyty, scenografię i nagrają film, który w marcu zostanie wysłany na konkurs. W każdej klasie zostaną przeprowadzone także lekcje dotyczące tego tematu. Koordynatorki programu w naszej szkole: Beata Dobrzyńska, Anna Kacperska.

Wyniki Konkursów „ Prawa dziecka”

1. Literacki na dłuższą wypowiedź pisemną :

I  MIEJSCE   – Olga Piechota kl. V b

II MIEJSCE  –  Monika Osica kl. VI b