/  2011-2012   /  Szkolny Konkurs Recytatorski  „Był sobie wiersz”

Szkolny Konkurs Recytatorski  „Był sobie wiersz”

Rok Szkoły z Pasją ma na celu zapewnienie odpowiedniego do potrzeb i możliwości, rozwoju każdego ucznia. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku to nie tylko lekcje. Szkoła umożliwia również prowadzenie ciekawych działań pozalekcyjnych. Jest to jeden ze sposobów wzbogacenia oferty szkoły o elementy, dzięki którym dzieci i młodzież uczą się zaangażowania, współpracy, wrażliwości na potrzeby innych oraz rozwijają swoje pasje i talenty. „Wielka pasja rodzi się z małej iskry” pod takim hasłem przebiegał w naszej szkole tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu odbyła się już IX edycja Szkolnych Konkursów Recytatorskich: „Był sobie wiersz” dla klas 0-III oraz „Mistrz Recytacji i Humoru” dla klas IV-VI. Popularyzacja konkursów jest jedną z form rozwijania pasji, zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz prezentacja ich talentów i umiejętności. Głównym celem konkursów jest rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów, zainteresowanie uczniów poezją dla dzieci oraz  popularyzowanie twórczości polskich poetów. Uczestników konkursu „Był sobie wiersz” oceniała komisja w składzie: przewodnicząca jury wicedyrektor szkoły pani Ewa Kiraga, nauczyciel-bibliotekarz pani Gabriela Wójciak i wychowawca świetlicy pani Beata Dobrzyńska. Specjalnym członkiem jury była dyrektor szkoły pani Teodozja Gorlewska. W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 16 uczniów z klas 0-III. Komisja przyznała 3 równorzędne nagrody. Otrzymali je: Alicja Liberadzka z kl.IIIc za prezentacje wiersza „Przyjaciele”, Nicole Akpang z kl. IIId za recytację wiersza „Włos” i Krzysztof Zabłocki z kl. IIb za recytację wiersza „Kaczka Dziwaczka”. Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom artystyczny. Każdy z wykonawców otrzymał pamiątkowe dyplomy. Podczas obrad jury, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania pasji, zainteresowań i umiejętności swoich rówieśników. Talenty wokalne zaprezentowały laureatki konkursu piosenki o Płońsku: Oliwia Sadowska z kl. Ic i Weronika Sadowska  z kl. IIIc (II nagroda) oraz zespół wokalny z klasy IId (I nagroda). O swojej pasji projektowania strojów wieczorowych opowiedział Maciej Szczepański z kl. Id. Uczniowie mogli także obejrzeć projekty strojów na ekspozycji. Talenty taneczne zaprezentował zespół „Gracja” z kl. IIId. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, dokonano podsumowania konkursu plastycznego na projekt ulotki zachęcającej rodziców do czytania dzieciom „Mamo, Tato czytaj dziecku”. Oba konkursy, recytatorski i plastyczny, są integralną częścią realizacji działań ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, w której od kilku lat uczestniczy nasza szkoła. Na zakończenie podsumowano wyniki konkursu plastycznego „Niech cały świat oszczędza każdy wat” oraz konkursu plastycznego „Janusz Korczak-patron dziecięcych marzeń. Indywidualne podchodzenie do potrzeb uczniów, odkrywanie ich uzdolnień i zainteresowań oraz ich rozwijanie jest jednym z najważniejszych zadań szkoły. W każdym uczniu drzemie bowiem jakiś talent, każdy ma inne potrzeby rozwojowe, możliwości i pasje. Dzisiejsza impreza była tego najlepszym przykładem.