/  2007-2008   /  Relacja ze Szkolnego Tygodnia Profilaktyki

Relacja ze Szkolnego Tygodnia Profilaktyki

W związku z przystąpieniem naszej Gminy do Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł” Szkoła Podstawowa Nr 3 po raz siódmy zaangażowała się  w działania związane z kampanią. Współpracując z Punktem Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie, Strażą Miejską, Sądem Rodzinnym i Nieletnich, podjęte zostały różnorodne działania o charakterze profilaktycznym, których tematyka obejmowała: problematykę zdrowotną – zdrowy styl życia, problematykę uzależnień, bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw, bezpieczeństwo na drodze, odpowiedzialność nieletnich wobec prawa. W ramach tych działań został zorganizowany Szkolny Tydzień Profilaktyki, który trwał od 12 do 16 maja.

Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był pedagog szkolny Anna Żabowska.

Celem Szkolnego Tygodnia  Profilaktyki było:

• Poszerzenie wiedzy o konsekwencjach wynikających z  używania środków zagrażających zdrowiu.
  • Promowanie postaw prozdrowotnych,
  • Zwiększenie poczucia własnej wartości, oraz gotowości do podejmowania własnych, zdrowych decyzji,
  • Uczenie konstruktywnego radzenia sobie w sytuacjach zagrożeń
  • Propagowanie miejsc w których można otrzymać różne formy pomocy dziecku i rodzinie.

W tym czasie zorganizowane zostały następujące działania:

• W dniu 12.05. została przeprowadzona przez pedagoga szkolnego w klasach VI ankieta, która umożliwi dokonanie aktualnej diagnozy stanu bezpieczeństwa ,,Czy jesteś bezpieczny w szkole i najbliższy środowisku”.
  • W dniu 13.05 spotkanie uczniów klas VI z Komendantem Straży Miejskie Panem Bogdanem Lewandowskim oraz Panem Mieczysławem Radomskim szefem Sztabu Zarządzania Kryzysowego na temat zagrożeń wywołanych przez naturę. Spotkanie to połączone było z projekcją filmu i zamykało cykl wcześniej realizowanych spotkań dotyczących bezpieczeństwa podczas zabaw.
  • Zorganizowane zostało spotkanie z rodzicami klas III z zakresu profilaktyki wychowawczej, które prowadził pedagog szkolny na temat,, Jak pomóc dziecku przekroczyć próg szkolny z klasy III do IV.”W dniach od 12 do 16 maja wszyscy uczniowie klas VI uczestniczyli w dwugodzinnym programie profilaktycznym ,,Narkotyki pułapka pozornych przyjemności”  realizowanym przez pracowników Punktu Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie Panią Elwirę Konopkę i Pana Krzysztofa Fabisiaka.
  • W dniu 14 maja uczniowie klas VI spotkali się z kuratorem Sądu Rejonowego w Płońsku Panem Edmundem Piotrowskim, który rozmawiał z nimi na temat ,,Odpowiedzialności nieletnich wobec prawa oraz roli i zadań kuratora sądowego”.
  • Rodzice uczniów klas szóstych uczestniczyli w spotkaniu – wywiadówce profilaktycznej ,,Jak uchronić dziecko przed narkotykami i alkoholem”. Spotkanie to prowadziła Pani Elwira Konopka pracownik Punktu Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie. Uczniowie klas IV-VI brali udział w zawodach lekkoatletycznych zorganizowanych przez Pana Marcina Zaborowskiego nauczyciela wychowania fizycznego. Ogółem w zmaganiach sportowych brało udział 80 uczniów.

Ponadto przeprowadzone zostały trzy konkursy, w których ogółem uczestniczyło 72 uczniów, były to:

• Konkurs plastyczny na temat ,,Chcę być bezpieczny w domu i szkole” w którym brali udział uczniowie klas I –III. Pierwsze miejsce otrzymała praca Olgi Piechoty z klasy III b, drugie Kamila Zycha z klasy IIIb, oraz trzecie miejsce praca Jakuba Sobczyńskiego z klasy Ia. Ponadto wyróżnienie otrzymała praca: Krystyny Banaszewskiej z klasy IIa, Eweliny Koźniewskiej z klasy IIIc i Aleksandry Wierzchowskiej z klasy IIIc.
  •  Konkurs na gazetkę profilaktyczną dla klas III –VI, w którym pierwsze miejsce zajęła gazetka wykonana przez Klaudię Sobczyńską uczennicę klasy Vc, drugie miejsce gazetka Moniki Osicy z klasy IVb oraz trzecie miejsce gazetka Piotra Owczarzaka z klasy IVb.
  • Konkurs wiedzy profilaktycznej dla trzyosobowych reprezentacji klas IV-VI, którego równorzędnymi zwycięzcami były klasy: IVa, Va, i klasa VIb.

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej ,,ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”, a zwycięzcy nagrody do bezpiecznych zabaw na wodzie (sprzęt wodny – koła ratunkowe i materace dmuchane), które zostały ufundowane przez Punkt Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie Urzędu Miasta i Szkolne koło TPD.