/  2012-2013   /  Młodzi pisarze

Młodzi pisarze

Carole Bonnet – belgijska autorka książek dla dzieci stworzyła  autorski projekt warsztatów dla dzieci pod nazwą „Młodzi pisarze”, którego celem  było  rozsmakowanie dzieci  w czytaniu i pisaniu. Na tej podstawie powstał projekt  KSIĄŻKA, który był realizowany  przez dzieci ze Szkół Podstawowych nr 2 oraz nr 3 w Płońsku, w Peronnes (Belgia), Crépy-en-Valois (Francja) oraz szkołę  z Zell Mosel (Niemcy). W Płońsku w realizację projektu KSIĄŻKA włączyła się pani Bożena Kaliściak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Alicja Kwiatkowska – nauczycielka jęz. francuskiego, pani Ewa Sokólska – nauczycielka jęz. niemieckiego oraz nauczycielki jęz. polskiego ze Szkół Podstawowych nr 2 oraz nr 3 w Płońsku: pani Marzanna Masiak i pani Alina Chaberska. Koordynatorem ze strony Urzędu Miejskiego Płońsku była pani Anna Piekarczyk – kierownik Referatu Współpracy Europejskiej i Regionalnej oraz Pozyskiwania Środków Finansowych. Zadaniem grupy dwadzieściorga uczniów ze szkół SP 2 i SP 3 – członków Stowarzyszenia Młodych Słowo – Twórców ( SMS), którymi byli: Michał Rutkowski, Krzysztof Kwiatkowski, Jakub Maliński, Jan Domański, Maria Kowalczyk, Nicole Akpang, Aleksandra Bartkowska, Alicja Liberadzka, Natalia Królak, Zofia Dąbrowska, Zuzanna Mardzyńska, Magdalena Jaskulska, Piotr Drwięga, Adam Mioduszewski, Paulina Ofierska, Julia Kożuchowska, Maja Jabłońska, Natalia Sękowska,  Aleksandra Maraszek, Gabriela Szewczak – było napisanie dwóch rozdziałów książki opowiadającej o przygodach trzech braci Leo, Charly`ego i Eliota, którzy we śnie przenoszą się do Płońska. Poznają tu lokalną historię , ciekawe miejsca, wydarzenia, osoby i symbole. Podczas kilku spotkań w styczniu, lutym i marcu odbywały się najpierw zabawy integracyjne, ćwiczenia płynności skojarzeniowej i słownej, potem warsztaty pisarskie pod kierunkiem nauczycieli. Uczniowie również bliżej poznali nasze miasto. Podczas spaceru zwiedzali między innymi Sienkiewiczówkę i posmakowali pierogów. Wszystko to sprawiło, że praca nad książką stała się przyjemnym doświadczeniem. Wiele radości dało także wykonywanie rysunków do zredagowanego przez nich tekstu.

Po zakończeniu prac i wysłaniu naszych rozdziałów (IV i V) do Zell Mosel z niecierpliwością czekaliśmy na wydanie naszej książki. W dniach  18-20 maja 2013r. do Belgii udała się delegacja oficjalna Płońska z panem Burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem i  autorami książki i ich opiekunami. W tym czasie w belgijskim mieście Antoing odbyło się spotkanie miast bliźniaczych, Zell Mosel, (Niemcy) oraz Crepy en Valois( Francja), Płońsk (Polska). Podczas spotkania miasta odnowiły umowę partnerska wynikającą z wieloletniej współpracy. Miasto Płońsk, po ponad dwuletnich przygotowaniach dołączyło do listy miast partnerskich Antoing.

Pierwszy etap zaczynającego się partnerstwa został uhonorowany edycją książki „Misja Europa”, której autorami byli najmłodsi mieszkańcy miast partnerskich. Po raz pierwszy w historii partnerstwa międzynarodowych cztery miasta z różnych krajów, zrealizowały wspólny projekt i napisały wspólną historię, dzięki której dzieci poznały swoich kolegów i ich miasta.

Wstęp do książki napisał Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, w którym pogratulował jej autorom i zachęcał do dalszej współpracy.

Burmistrzowie czterech miast również  poprzedzili historię swoim słowem wstępnym.

W Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom zaproszeni goście m.in. pan Burmistrz Miasta Andrzej  Pietrasik , pani Zastępca Burmistrza Teresa Kozera i pani Katarzyna Mikołajewska – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UM w Płońsku czytali uczniom naszej szkoły książkę „Misja Europa”.