/  2006-2007   /  Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Od 29 września do 1 października w Płońsku odbywały się niezwykle ważne uroczystości. Corocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego Mazowsza towarzyszyły w tym roku obchody Dni Patrona Płońska Sw. Michała Archanioła.
Na tak znaczących dla naszego miasta uroczystościach nie mogło zabraknąć obecności naszej szkoły, a więc gdy tylko dowiedzieliśmy się, że możemy pomóc, cała społeczność szkolna zabrała się do pracy. Postanowiliśmy przygotować coś specjalnego i tak też się stało. Program obchodów był niezwykle ciekawy. Rozpoczął się uroczystą Mszą Sw. celebrowaną przez biskupa płockiego ks. Stanisława Wielgusa, w której uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele naszej szkoły. Wśród tłumu gości i zgromadzonych parafian nie mogło zabraknąć Sztandaru szkoły. Kolejnym punktem piątkowych uroczystości był przemarsz ulicami Płońska do nowej siedziby urzędu miasta, której oficjalnemu otwarciu mieliśmy zaszczyt towarzyszyć.
W sobotę natomiast uczestniczyliśmy w festynuje historycznym na Rutkach. Odbywały się tam pokazy oręża średniowiecznego, walk rycerskich oraz występy dzieci z płońskich szkół. Uczniowie naszej szkoły postanowili zaprezentować historię Płońska począwszy od czasów najdawniejszych tj. XI wieku, aż po czasy współczesne. Zapoznaliśmy widzów z najważniejszymi datami, wydarzeniami oraz przedstawiliśmy znaczące dla naszego miasta postacie, w tym patrona szkoły Stanisława Wyspiańskiego. Tej niezwykłej lekcji i historii towarzyszyły związane z dziedzictwem kulturowym tańce oraz pieśni. Uczniowie klas starszych zatańczyli poloneza, natomiast drugoklasiści skocznego krakowiaka. Aktorom towarzyszył szkolny chór.