/  2024-2025   /  NARODOWE CZYTANIE 2024 – 7.09.2024r.

NARODOWE CZYTANIE 2024 – 7.09.2024r.

Czytaliśmy ,,Kordiana” Juliusza Słowackiego
Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania wspólnie przypominaliśmy sobie treść ,,Kordiana” Juliusza Słowackiego. Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do przedsięwzięcia, w którym podkreślił: ,, ….Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością książki…”
W tym roku czytanie dramatu Juliusza Słowackiego zostało powiązane z wystawą kolekcjonerską prywatnych zbiorów pana Andrzeja Pietrasika, Burmistrza Miasta Płońska oraz ppłk. w st. spocz. Grzegorza Kopra.
Nie mogło zabraknąć reprezentacji naszej szkoły 😊Szkoła Podstawowa nr 3 od początku trwania akcji, angażuje się w przedsięwzięcie związane z popularyzowaniem polskiej literatury. Podobnie, jak w poprzednich latach, czytanie znanego dzieła, połączono z grą aktorską. Miłosz Zabłocki pojawił się w roli wiernego sługi Grzegorza, który próbował wzmocnić wewnętrznie nieszczęśliwie zakochanego Kordiana i opowiadał chłopcu bajkę,, O Janku, który psom szył buty”. W rolę 15 letniego romantyka – tytułowego Kordiana, wcielił się Piotr Koźniewski. Opiekunami artystycznymi chłopców były: p. A. Markowska i p. J. Wierzbicka.
Uczniom towarzyszyli: p. Katarzyna Uniewska – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku, panie polonistki, rodzice oraz koleżanki i koledzy z klasy. Ten fakt świadczy o słuszności słów pani Agaty Kornhauser – Dudy, która napisała, że ,,…kanon polskiej literatury wzmacnia i jednoczy wspólnotę Polaków”.