Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2013-2014   /  Lekcja przyrody

Lekcja przyrody

Scenariusz

Temat: Tętno – znak działania układu krwionośnego.

 Cele operacyjne:

  1. Uczeń zna:
  • Budowę układu krwionośnego człowieka
  • Prace serca i jej skutki

 

  1. Uczeń potrafi:
  • Zmierzyć prawidłowo tętno w spoczynku i po wykonaniu wysiłku
  • Wskazać prawidłowo położenie serca, tętnicy szyjnej i nadgarstkowej
  1. Uczeń rozumie
  • Role układu krwionośnego
  • Zasady higieny układu krwionośnego

Metody:

Ø Pogadanka

Ø Praca z wykorzystaniem Internetu

Ø Pokaz modelu człowieka

Ø Ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:

  • Indywidualna

Pomoce:

  • Laptopy dla każdego ucznia z dostępem do Internetu
  • Model człowieka (budowa wewnętrzna)
  • Stopery

 

Przebieg zajęć:

  • Czynności organizacyjne
  • Rozkładanie laptopów

1.Wstęp

  • Przypomnienie wiadomości o budowie naczyń krwionośnych
  • Postawienie pytania: „Czym jest tętno? „
  • Zapisanie tematu
  1. Część wnioskowa

Uczniowie:

  • Korzystanie z zasobów Internetu odszukują informacje o budowie układu krwionośnego, serca, zasad higieny, podnoszenie sprawności układu krwionośnego
  • Pokazują na modelu człowieka położenie i budowę narządów układu krwionośnego
  • Pokazują na sobie miejsce badania tętna
  • Mierzą tętno w spoczynku i po wysiłku
  • Omawiają procesy zachodzące w swoim organizmie (przyspieszone tętno i wzmożony oddech)
  • Odszukuje w internecie informacje o higienie układu krwionośnego
  1. Podsumowanie
  • Ocena aktywności uczniów
  • Omówienie wniosków, podkreślenie roli ruchu i uprawiania sportu na sprawność układu krwionośnego
  • Zadanie domowe – pomiar tętna członków rodziny
Skip to content