Lekcja historii – inauguracja akcji edukacyjnej „Drogi do Niepodległej”
Dnia 13 września 2018 roku w naszej szkole miała miejsce inauguracja akcji edukacyjnej „Drogi do Niepodległej”, przeprowadzona przez doktora Tadeusza Skoczka, dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie. Nasz gość przygotował prezentację „Powstanie styczniowe w zbiorach Muzeum Niepodległości”, zapoznał uczniów klasy 8b ze zgromadzonymi dziełami, jednocześnie niezwykle ciekawie opowiadając o losach ich autorów.
Opowiadał m.in. o Aleksandrze Sochaczewskim – „malarzu syberyjskiej katorgi” oraz o obrazach Artura Grottgera. Przedstawił powstańczą historię Rudomira Benedyktowicza, który stracił obie dłonie, a mimo to malował z nakładkami, w które wkładano mu pędzle. Przedstawił uczniom, w jakich okolicznościach powstał „Album Stanisław Wyspiański. Dzieła malarskie” replika z 1920 roku.
Szczególnie zachęcał do zwiedzania Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, wspominając o jego wybitnych więźniach oraz o kapucynie, błogosławionym Honoracie Koźmińskim i jego nieocenionej roli w ostatnich godzinach skazańców.
Dr Tadeusz Skoczek wspomniał o Józefie Piłsudskim, który również był więźniem Cytadeli oraz o jego poczuciu humoru, którym wykazał się umieszczając publicznie swoje karykatury autorstwa Czermańskiego.
To była niezwykle pouczająca i inna niż wszystkie lekcja historii.