Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w SP3!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.
Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź z dzieckiem.
I w naszej szkole akcja ta odbiła się głośnym echem. W nawiązaniu do zbliżającego się roku Aleksandra Fredry, postanowiono czytać znane i nieznane utwory tego twórcy. Dlatego dziś już od samego rana słychać było w całej szkole dzieła tego romantycznego pisarza. W klasach I-III uczniowie przygotowali swoje interpretacje utworów Fredry jak: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Wieczerza z gwoździa”, „Osiołkowi w żłoby dano”.
Natomiast uczniowie klas ósmych przygotowali interpretację fragmentu „Zemsty” Aleksandra Fredry, którą zaprezentowali dzieciom z klas młodszych. Młodzież przedstawiła historię dwóch zwaśnionych sąsiadów: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka, którzy toczą ze sobą spór o mur graniczny. Uczniowie z klas II c i IV a wysłuchali tej historii z niezwykłym zaciekawieniem.
Akcja ta miał na celu popularyzację umiejętności głośnego czytania, zachęcenie młodszych uczniów do czytania lektur, a także integrację grup klasowych.
Gratulacje dla przedstawicieli klas ósmych!