HISTORIA SZKOŁY
Szkoła Podstawowa nr 3 w Płońsku to placówka o bogatej historii. Jej początki sięgają okresu powojennego. Organizacja i rozwój szkolnictwa podstawowego po II wojnie światowej rozpoczęła się z dniem 1.02.1945. Tak na ten temat mówi oryginalna kronika z roku 1945 zachowana w archiwum szkoły: „Dnia 19 lutego 1945 roku po usunięciu okupanta niemieckiego z Polski przez wojska radzieckie i polskie, nauczycielstwo wraz z dziećmi przystąpiło do usunięcia z gmachu szkolnego słomy (…) i innych brudów. Przy pomocy rodziców usunięto ściany dzielące klasy na małe pokoiki. Do końca czerwca 1945r. lekcje odbywały się w nie wyremontowanych klasach, na ławkach i stolikach zrobionych ze starych drzwi. Szkoła nr 3 zajęła piętro gmachu, a parter jest zajęty przez szkołę nr 1. W szkole nr 3 jest osiem izb lekcyjnych, kancelaria, pokój nauczycielski i gabinet pomocy naukowych. (…) W roku szkolnym 1945/46 było 12 klas, 530 dzieci, osiem sił nauczycielskich i kierownik szkoły.”
Tyle mówi oryginalna kronika z roku 1945 zachowana w archiwum szkoły. Na własną siedzibę nasza szkoła czekała dosyć długo. Dopiero w roku szkolnym 1967/68 przeniosła się do nowo wybudowanego 3-piętrowego gmachu przy ul. Płockiej 60, który zajmuje do dziś.
W 1969 roku, w setną rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, szkole nadano jego imię. Szkoła nasza nosi imię wybitnego dramatopisarza, poety, malarza i witrażysty Stanisława Wyspiańskiego. Uroczystość nadania imienia uznanego twórcy miała miejsce 21 czerwca 1969r. Od tego dnia Stanisław Wyspiański towarzyszy nam nie tylko w nazwie placówki, ale również swoją milczącą obecnością w formie popiersia umieszczonego w pobliżu gabinetu dyrektora szkoły. Co roku w maju obchodzimy święto Patrona Szkoły. Przybliżamy sylwetkę twórcy, prezentujemy inscenizacje fragmentów utworów Wyspiańskiego bądź innych autorów. Kopie i reprodukcje prac patrona dekorują korytarze i sale lekcyjne. Od 2002 roku jest organizowany szkolny konkurs plastyczny w hołdzie dla sztuki S. Wyspiańskiego. W codziennym szkolnym dniu towarzyszy nam myśl z dzieł patrona:
„Idziesz przez Świat i Światu dajesz
kształt poprzez swoje czyny.”
W ciągu ostatnich niemal 40 lat istnienia szkoły nasi uczniowie odnosili wiele sukcesów, zarówno w konkursach przedmiotowych, jak i artystycznych czy sportowych. Dość powiedzieć, że w roku 1996/97 zajęliśmy II miejsce w województwie pod względem liczby laureatów konkursów przedmiotowych, w roku 2001/12 Ania Wiśniewska zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Alfik Humanistyczny”, a w roku szkolnym 2002/03 Jakub Wicik został laureatem I miejsca w tym konkursie.
Od roku 1967 placówką kierowali kolejno pp.: Jerzy Doliński, Czesław Gorlewski, Izabela Łepkowska, Zdzisław Miklarz. W roku 2002 funkcję dyrektora objęła p.Teodozja Gorlewska.