/  2015-2016   /  X. Płońskie Zaduszki Muzyczne Pamięć za serce

X. Płońskie Zaduszki Muzyczne Pamięć za serce

8 listopada w sali kina „Kalejdoskop” odbyły się X Płońskie Zaduszki Muzyczne „Pamięć za serce”. Piękny, niedzielny wieczór – czas zadumy, refleksji oraz wspomnień i historia Bartka zatytułowana ” Bartek i Zaduszki” opowiedziana przez Oliwię i Aleksandra Domańskich – uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku, ich mamę Sylwię Domańską oraz pana Macieja Wierzchowskiego. Ta krótka scenka przedstawiająca rodzinną wizytę na cmentarzu, wśród palących się zniczy, w miejscu Wielkiej Tajemnicy, gdzie niebo spotyka się z ziemią i wszystko dzieje się pod znakiem krzyża przynosi mnóstwo dziecięcych pytań dotyczących przemijania. Pytań w zasadzie bez odpowiedzi dla tak małych dzieci, jak rodzeństwo z tego opowiadania. Jednak nasz bohater, zarówno literacki, jak i odgrywający rolę Bartka -Aleksander, zrozumieli na czym polega istota tego magicznego czasu. „Bartek chociaż mało mógł pojąć z tego, co próbował wyjaśnić mu tata, o wiele więcej zrozumiał w swoim wrażliwym sercu. Sam zapalił czerwoną lampkę na grobie babci, obok położył piękny zasuszony liść, a potem ukląkł na piaszczystej ziemi i tak jak umiał modlił się do Pana Jezusa za duszę babci, a nawet za tych, którzy leżeli w sąsiednich mogiłach”. Gośćmi specjalnymi tego jubileuszowego spektaklu byli: Aleksandra K. Maludy – regionalistka ziemi płońskiej, autorka książki „Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu”, dziennikarz Marek Zając, który przypomniał postać zmarłego w tym roku prof. Władysława Bartoszewskiego – przyjaciela Płońska oraz aktor Olgierd Łukaszewicz. Był to naprawdę niezapomniany, pełen emocji i wzruszeń zaduszkowy wieczór.