/  2014-2015   /  Wyprawa górska w Beskid Żywiecki

Wyprawa górska w Beskid Żywiecki

W dniach 19 – 22 maja 2015 roku uczniowie klasy Vc i VIb Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku pod opieką wychowawców  Doroty Lewandowskiej i Aliny Chaberskiej oraz mam p. Katarzyny Wasilczenko i p. Katarzyny Jabłońskiej byli na wycieczce szkolnej w Beskidzie Żywieckim.  Pierwszym punktem wycieczki były Wadowice – miasto, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła. Zwiedziliśmy tu m.in. Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, gdzie  Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Następnie  udaliśmy się do Muzeum – Domu Rodzinnego Jana Pawła II, w którym przyszły papież spędził dzieciństwo i młodość. Z Wadowic udaliśmy się do Zawoi, gdzie wraz z panią przewodnik wjechaliśmy kolejką krzesełkową na Mosorny Groń. Mogliśmy podziwiać urzekające widoki na masyw Babiej Góry i Beskid Żywiecki. Po czym zeszliśmy pieszo, aby zakwaterować się Ośrodku Wczasowym „Jędruś’. Drugiego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem i wyruszyliśmy  na Babią Górę (1725 m n.p.m.). Jednak niesprzyjająca pogoda pozwoliła jedynie na dotarcie do schroniska Markowe Szczawiny (1180 m n.p.m.). Tu zregenerowaliśmy siły i wyruszyliśmy w drogę powrotną, podziwiając roztaczające się wkoło piękne widoki. Choć nogi bolały i byliśmy zmęczeni, to na wieczornej dyskotece zintegrowaliśmy się i wspólnie bawiliśmy. Kolejną atrakcją wycieczki następnego dnia  była Terma Białka – Nowoczesny Park Wodny w Białce Tatrzańskiej, a w nim kompleks basenów termalnych, aquapark. Wielu uczniów miało możliwość pokonać swoje obawy i korzystając ze  zjeżdżalni  i innych atrakcji na terenie parku wodnego. Pełni wrażeń wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Wieczorem odbyło się spotkanie z kapelą góralską oraz wspólne tańce i śpiewy. Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Zatorlandu. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy, był Park Owadów, gdzie zobaczyliśmy ponad 16 gigantycznych figur owadów. Potem udaliśmy się do Domu na Glowie.  Stąd poszliśmy do Kina 5D, gdzie mogliśmy m.in. poczuć drżenie Ziemi. W Muzeum Szkieletów i Skamieniałości widzieliśmy m.in. jaja dinozaurów i największy w Polsce szkielet 9 metrowego Jangczuanozaura. W Parku Dinozaurów spotkaliśmy około 100 naturalnej wielkości „ożywionych” okazów dinozaurów. W Parku Mitologii  ogromne wrażenie wywarły n nas pływające statuy i mityczne sceny usytuowane na malowniczym stawie. a dodatkową atrakcją był rejs gondolą. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Park Bajek, gdzie zobaczyliśmy postacie ze znanych baśni. To była ostatnia atrakcja naszej czterodniowej wycieczki. W drodze powrotnej mieliśmy możliwość posiłku w McDonald’s w Częstochowie. Wieczorem na parkingu przed szkoła czekali stęsknieni rodzice. Powitaniom nie było końca. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Szkoda tylko, że to ostatnia nasza wycieczka w takim gronie, bo szóstoklasiści już niedługo opuszczą mury naszej szkoły.