/  2014-2015   /  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Dnia 18 lutego 2015 roku uczniowie klas 6a i 6b Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku. pod opieką wychowawców Zofii Lewandowskiej, Aliny Chaberskiej i pani dyrektor Teodozji Gorlewskiej oraz rodzica pani Moniki Kowalskiej byli na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem programu  był film w kinie Cinema – City „Arkadia”. Następnie pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po przybyciu na miejsce uczniowie zwiedzili Park Wolności, Mur Pamięci i zobaczyli dzwon „Monter” poświęcony jednemu z przywódców Powstania.  Później  zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z nich uczestniczyła w  jednej lekcji muzealnej: Kim byli? Poznajemy bohaterów Powstania  oraz Powstańczy dzień powszedni . W czasie pierwszych  zajęć uczniowie pracowali z  mapą, zdjęciami i tekstami źródłowymi. Głównym  ich celem była charakterystyka postaw powstańczych. W czasie lekcji uczniowie odpowiadali  na pytania: kim byli Powstańcy, co przeżywali, w jakich sytuacjach znajdowali się. Uczestnicy zajęć tworzyli też katalog cech Powstańca i pisali kartkę z pamiętnika  z pomocą  zdjęć, co było dobrym punktem wyjścia do rozmowy  o patriotyzmie. Blaski i cienie powstańczego dnia codziennego to główne zagadnienia  drugiej  lekcji. Uczniowie poznali problemy codzienne zarówno Powstańców, jak i ludności cywilnej. Zastanawiali się, z czego mieszkańcy Warszawy cieszyli się i jak radzili sobie z trudnościami. Oprócz rozmowy ważną metodą też była  praca w grupach z grą decyzyjną. Dużo emocji i refleksji wzbudziło również zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Uczniowie pełni wrażeń wrócili do domu.