/  2011-2012   /  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Dnia 21 marca 2012 roku uczniowie klas: 6c, 6d i 4d pod opieką wychowawców Zofii Lewandowskiej, Aliny Chaberskiej i Teresy Sychowicz byli na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem programu była wizyta na Starówce, gdzie m.in. uczniowie złożyli wieniec pod pomnikiem Małego Powstańca upamiętniającym najmłodszych uczestników powstania warszawskiego w 1944 roku i chwilą ciszy uczcili pamięć harcerzy poległych w powstaniu. Następnie pojechali do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po przybyciu na miejsce uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z nich uczestniczyła w  jednej lekcji muzealnej: Śladami batalionów „Zośka” i „Parasol” oraz Konspiracja, Mały Sabotaż. W czasie pierwszej lekcji uczniowie pracowali z planem Warszawy i tekstami źródłowymi. Szlak powstańczy dwóch harcerskich batalionów „Zośka” i „Parasol” były pretekstem do tego, by  poznali przebieg walk w niektórych dzielnicach Warszawy. W czasie zajęć dowiedzieli  się, czym były Szare Szeregi i jaka jest  geneza batalionów. Istotnym elementem zajęć było także poznanie losów wybranych bohaterów zdarzeń. W trakcie zajęć Konspiracja, Mały Sabotaż uczniowie poznali podstawowe fakty dotyczące okupacji hitlerowskiej w Polsce i sposobów walki z okupantem. Dowiedzieli się, jak funkcjonowało i czym było Polskie Państwo Podziemne. Poznali powstańcze losy konspiratorów. Bardzo interesująca była zabawa symulacyjna z użyciem szyfrów harcerskich. Dużo emocji i refleksji wzbudziło także zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Uczniowie pełni wrażeń wrócili do Płońska.