/  2008-2009   /  Wizyta w Sądzie Rejonowym w Płońsku

Wizyta w Sądzie Rejonowym w Płońsku

W dniu 27 listopada 2008r.  grupa uczniów z klasy IA, razem z panią wicedyrektor E. Kiragą
i wychowawczynią panią K. Jatkowską, udała się do Sądu Rejonowego w Płońsku. Uczniowie zostali zaproszeni przez panią Iwonę Kaniewską, wiceprezes Sądu na niezwykle ciekawą lekcję dotyczącą organizacji pracy w sądzie, przebiegu procesu sądowego oraz praw dziecka we współczesnym świecie. Zajęcia dostarczyły uczniom wielu cennych informacji oraz niezapomnianych wrażeń i emocji. Lekcja odbyła się w największej Sali rozpraw. Dzieci zajęły miejsca w ławach sądowych. Podczas rozmowy z panią sędzią uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących funkcjonowania Sądu, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi. Uzupełniły swoją wiedzę o prawach i obowiązkach dziecka.
Z zainteresowaniem wysłuchały czytanego przez panią wiceprezes, fragmentu książki o Jacku Kuroniu. Następnie pani wiceprezes opowiedziała o pracy sędziego, prokuratora i adwokata. Niezwykłą frajdą dla dzieci było zainscenizowanie rozprawy sądowej i przebranie się w togi oraz zajęcie wyznaczonych miejsc. Pani sędzia opowiedziała, w jaki sposób powinien odpowiadać świadek. Następnie uczniowie projektowali wygląd sali rozpraw w nowopowstającym budynku Sądu. Prace plastyczne były wesołe i kolorowe. Na zakończenie dzieci miały zrobione zdjęcia w togach. To była niezwykle ciekawa lekcja, poprowadzona w niekonwencjonalny a jednocześnie przystępny dla małych dzieci sposób.