/  2016-2017   /  Uczniowie SP 3 z wizytą u Rzecznika Praw Dziecka

Uczniowie SP 3 z wizytą u Rzecznika Praw Dziecka

25 listopada Samorząd Uczniowski i przedstawiciele społeczności szkolnej wzięli udział w niezwykle ciekawym spotkaniu. Wybraliśmy się do Biura Rzecznika Praw Dziecka, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących praw dzieci, czyli naszych praw. Wysłuchaliśmy ciekawej pogadanki na temat historii i istoty pracy Rzecznika oraz dowiedzieliśmy się o ważnym dokumencie, jakim jest Konwencja o prawach dziecka. Oglądaliśmy także filmiki na temat praw i potrzeb dzieci. Pan Rzecznik przypomniał nam o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, a najważniejsze, które dotyczą wszystkich (małych i dużych) to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji. Pani Elżbieta, psycholog pracujący przy „Telefonie zaufania dla dzieci”, także przedstawiła nam tajniki swojej pracy. Mówiła, że rozmowy z dziećmi są bardzo trudne. Podczas ich trwania pracownicy biura starają się pomóc w rozwiązaniu każdego problemu, ale także motywują do zmian pewnych zachowań. Dowiedzieliśmy się również, że problemy młodych ludzi mają często podłoże emocjonalne, dotyczą też przemocy, relacji rówieśniczych, problemów szkolnych, rodzinnych oraz tych wynikających z okresu dorastania. Następnie opracowywaliśmy i prezentowaliśmy własne propozycje związane z tematem naszych rozmów, a także zadawaliśmy panu Rzecznikowi pytania, dotyczące specyfiki jego pracy.

Okazało się jednak, że oprócz praw mamy także obowiązki!

Pan Marek Michalak zdradził nam również pewną tajemnicę. Okazało się, że tuż po spotkaniu z nami, jedzie na plan filmowy, gdzie przygotowywać będzie spot edukacyjny, nawiązujący do tematu przemocy rówieśniczej. Po ciekawych rozmowach czekał na nas zdrowy poczęstunek, składający się z ciasteczek zbożowych, soku i owoców. Na pożegnanie, każdy z nas otrzymał na pamiątkę drobne upominki (gadżety reklamowe), a dodatkowo dla naszej szkoły plakaty i książki na temat dziecięcych praw. My także obdarowaliśmy Pana Rzecznika małym upominkiem w postaci zdjęcia z obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole oraz odlewu z masy w kształcie aniołka. Naprawdę było warto, gdyż zdobyliśmy wiele nowych, ciekawych informacji.