/  2013-2014   /  Szkolny Konkurs Krasomówczy

Szkolny Konkurs Krasomówczy

Za nami I edycja Szkolnego Konkursu Krasomówczego „Mały Mistrz Mowy Polskiej”, która odbyła się dn. 20.03.2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku. Organizatorami konkursu byli nauczyciele poloniści: wicedyrektor Marzanna Szacherska, Alina Chaberska, Katarzyna Stryjewska i Małgorzata Chojnacka. W popisach krasomówczych udział wzięło 12 uczniów klas IV – VI, którzy mieli 5 minut na zaprezentowanie wybranego tematu „Jestem przewodnikiem po”.  Zmagania uczestników oceniało jury, w składzie: dyrekcja szkoły, nauczyciele poloniści, nauczyciel bibliotekarz, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego. Brało ono pod uwagę konstrukcję wypowiedzi, jasność i logiczność formułowanych myśli oraz bogactwo języka i jego barwę. Ważną kwestią dla komisji był także kontakt ze słuchaczami. Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań turystycznych i krajoznawczych.Wraz z uczestnikami mogliśmy odwiedzić Gdynię, Poznań, Kaszuby, Białkę Tatrzańską, Tatry. Wstąpiliśmy również do Zamku Krzyżackiego w Nidzicy, a nawet do sejmu. Słuchacze dowiedzieli się ciekawostek o Płońsku zwiedzając go śladami wybitnego astronoma J. W. Jędrzejewicza. Jedna z uczennic zaprosiła nas nawet do swojego domu. Mogliśmy też posłuchać relacji aktualnych wydarzeń sportowych, które przedstawiła uczennica klasy sportowej.

Decyzją jury, przyznano trzy nagrody i jedno wyróżnienie:

I miejsce – Katarzyna Sasin,  kl. V s,

II  miejsce –  Joanna Mościcka, kl. IV d