/  2011-2012   /  Podsumowanie projektu edukacyjnego „Z wizytą w starożytnej Grecji”

Podsumowanie projektu edukacyjnego „Z wizytą w starożytnej Grecji”

Dnia 8 grudnia 2011r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. St. Wyspiańskiego, na 2 godzinach lekcyjnych, odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Z wizytą starożytnej Grecji”, nad którym w ciągu 2 miesięcy pracowali uczniowie kl. V b pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Aliny Chaberskiej. Celem tej metody jest głównie rozwijanie wśród uczniów samodzielności, umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, rozbudzania zainteresowań  przeszłością i twórczego myślenia, a przede wszystkim umożliwienie im prezentacji wyników własnej pracy na szerszym niż klasa forum. Zaplanowane działania obejmowały edukację polonistyczną, historyczną, plastyczną i muzyczną. Część zadań wynikających z projektu uczniowie wykonywali w czasie lekcji, a pozostałe w trakcie spotkań pozalekcyjnych. Dwumiesięczna praca nad projektem rozpoczęła się od wyboru tematu związanego z mitologią grecką i zawarcia kontraktu między uczniami, a nauczycielem opiekunem. Następnie opracowano plan projektu harmonogram działań. Realizacja projektu odbywała się w grupach zadaniowych. Cała klasa została podzielona na 5 grup, które uczniowie wybierali zgodnie z własnymi umiejętnościami i zainteresowaniami. Były to grupa plastyków i informatyków, przygotowująca  drzewa genealogiczne bogów greckich w postaci plansz i wersji komputerowej oraz scenografię do inscenizacji mitu o SyzyfiePrzygotowaniem przedstawienia zajęła się grupa aktorów. Dwie grupy przyrodników i architektów pracowały nad prezentacjami multimedialnymi, które liderzy zespołów zaprezentowali na tablicy interaktywnej.  Dotyczyły one położenia, przyrody, sztuki (ceramiki, teatru, muzyki) oraz najbardziej znanych zabytków starożytnej Grecji. Na zakończenie odbyła się „uczta grecka” przygotowana przez zespół kuchmistrzów i rodziców, którzy bardzo aktywnie włączyli się do pracy. Zebrani mogli spróbować typowych potraw greckich, podziwiać umiejętności aktorskie  i piękne stroje uczniów. Prezentacja projektu spotkała się z dużym zainteresowaniem Dyrekcji, nauczycieli i licznie przybyłych rodziców.