Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2015-2016   /  Po prostu palce lizać!

Po prostu palce lizać!

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku od wielu lat podejmowane są inicjatywy promujące zdrowy styl życia. Działania te zaowocowały przyznaniem w 2011 roku Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie przez Kapitułę Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Kontynuując tematykę zdrowotną, w dniach 7 i 8 października 2015 r. odbyły się warsztaty kulinarne dla najmłodszych uczniów. Koordynatorem warsztatów była pani Beata Niewiadomska, wychowawczyni klasy 3e, autorka innowacji pedagogicznej „Modyfikacja stylu życia – modelowanie zachowań”. W pierwszym dniu, zajęcia prowadzone były przez panią Magdę Stefaniak – dietetyczkę, współpracującą w projektach edukacji żywieniowej z Bankami Żywności w Ciechanowie i Warszawie  oraz specjalistę do spraw żywienia panią Annę Parzych. W kolejnym dniu, warsztaty poprowadzili uczniowie z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Szkoły Zawodowej o kierunku kucharz z Zespołu Szkół nr1 im. Stanisława Staszica. Pod kierunkiem nauczycieli pani Moniki Kon oraz pani Ewy Borawskiej przeprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne z młodszymi kolegami. Dzieci miały możliwość zapoznania się z wartościami odżywczymi owoców i warzyw, a następnie przygotowania i degustacji pysznych soków i koktajli z marchwi, jabłka, kiwi, buraków, pomarańczy, selera naciowego, grejpfruta i pomidorów. Wyjątkowe pod względem smaku były pasty rybne i serowe. Przygotowane przez starszych kolegów zdrowe ciasta również bardzo wszystkim smakowały. Ich walory podkreśliły składniki dodane do pieczenia np. marchewka, cynamon, rodzynki, buraki. Po prostu palce lizać! Prace kulinarne przeprowadzone pod kierunkiem specjalistów, były kolejnym krokiem kształtowania u uczniów świadomości zdrowego odżywiania. W szkole, w klasach I – III, realizowane są również  programy zdrowotne  „Matematyka ze smakiem”. Promowanie zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety, to inwestycja na lata. To też szansa na lepszy kontakt z uczniami, lepsze wyniki w nauce i lepsze samopoczucie, także nauczycieli. Zapewniamy, że na efekty warto poczekać.

Skip to content