/  2014-2015   /  Płoński Dzień Sienkiewicza

Płoński Dzień Sienkiewicza

W sobotę, 6 września 2014r. w zabytkowym dworku „Sienkiewiczówka” na terenie MODR w Poświętnem w godz. 1500 -1900 odbyło się płońskie Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Stanowiło ono wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Pomysłodawcą akcji Narodowego Czytania jest Prezydent RP Bronisław Komorowski. W płońskim wydaniu Narodowego Czytania Trylogii oprócz znanych płońszczan fragmenty dzieła przeczytali aktorzy Stanisław Górka oraz Wojciech Machnicki, a w pokazowym pojedynku na szable Andrzeja Kmicica z Michałem Wołodyjowskim zobaczyliśmy Szymona Łojka i Marka Szczepańskiego z Wszechnicy Szermierczej. Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w tym doniosłym wydarzeniu.  Zaprezentowali oni rozdział VII „Pana Wołodyjowskiego”. W bohaterów wcielili się: Błażej Oporski kl. VI b- (Michał Wołodyjowski), Anna Gierkowska kl. VI b – (Basia Jeziorkowska), Klaudia Luc kl. VI b – (stolnikowa Makowiecka). Nicole Akpang kl.VI c – (Krzysia Drohojowska), Jakub Korycki kl. VI s – (Onufry Zagłoba), Wiktor Mateńko kl.VI s – (Adam Nowowiejski). Narratorem był Jakub Gorlewski kl. VI s. Uczniowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem, czym zachwycili słuchaczy. Uczniów do udziału w Płońskim Dniu Sienkiewicza przygotowywały panie: Alina Chaberska, wicedyrektor Marzanna Szacherska i Katarzyna Stryjewska.