/  2011-2012   /  Płońska ,,trójka” laureatem konkursu ,,Czyste Mazowsze”

Płońska ,,trójka” laureatem konkursu ,,Czyste Mazowsze”

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku  została laureatem konkursu pn. „Czyste Mazowsze” na najlepiej przeprowadzoną kampanię Sprzątanie Świata 2011 dla przedszkoli oraz szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatów: płockiego, sierpeckiego, gostynińskiego, sochaczewskiego, żuromińskiego,  płońskiego oraz miasta Płocka.
Wzięło w nim udział ponad sto placówek oświatowych. Nagrodę, wręczaną laureatom podczas uroczystego podsumowania w Starostwie Powiatowym w Płocku  6 października 2011 roku, odebrały opiekunki Szkolnego Koła Ekologicznego i koordynatorki akcji. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta płocki pan Piotr Żgorżelski, pan senator Michał Boszko, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konkurs Ekologiczny „Czyste Mazowsze” został zorganizowany  przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, a nagrody sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Powiatu Płockiego. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie i przeprowadzenie w swoim lokalnym środowisku Kampanii „Sprzątanie Świata 2011”. W Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku
16 września 2011 roku pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je” odbył się ,,zielony dzień” zorganizowany w ramach tegorocznej akcji. Wszyscy uczniowie ubrani byli w tym dniu na zielono!! Wrześniowa akcja rozpoczęła już po raz kolejny  całoroczny Program Edukacji Ekologicznej prowadzonej w naszej szkole. Przez trzy dni poprzedzające happening uczniowie klas IV- VI sprzątali tereny leśne w Nadleśnictwie Płońsk- leśnictwie Kuchary, gdzie pod czujnym okiem leśnika likwidowali dzikie wysypiska śmieci.
W dniu finału akcji w sprzątanie Świata zaangażowali się uczniowie pozostałych klas, którzy zaopatrzeni w gumowe rękawice i worki uprzątnęli teren wokół szkoły, park nad rzeką Płonką i Ogródek Jordanowski. Opiekunowie Koła Ekologicznego – Krystyna Milewska, Katarzyna Uniewska i Teresa Sychowicz, opracowali ulotkę na temat historii akcji ,,Sprzątanie Świata”, a wychowawcy klas zapoznali z jej treścią swoich uczniów.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Płońsku od 1994 roku corocznie wspiera tę akcję.  Uczniowie pamiętają jednak o tym, że bycie ekologiem to nie jednodniowa inicjatywa, ale codzienna troska o Ziemię, przez segregację odpadów, zbiórkę makulatury, puszek i baterii, którą prowadzona jest w szkole od kilku lat. W czasie ,,zielonego dnia” uczniowie wykonali liczne plakaty o tematyce ekologicznej i wywiesili je na korytarzach szkolnych.
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku poprzez udział w akcji ,,Sprzątanie Świata” udowodnili, że czują się odpowiedzialni za losy naszej Planety.
Cieszymy się, że już po raz kolejny działania ekologiczne płońskiej ,,trójki” zostały zauważone i docenione.