/  2019-2020   /  Ortograficzne zmagania

Ortograficzne zmagania

W trosce o rozwój i piękno języka ojczystego zainicjowaliśmy trwające od trzynastu lat zmagania ortograficzne. Wszystko zaczęło się od międzyszkolnego konkursu ortograficznego, który przekształcił się w Powiatowy Konkurs Ortograficzny pod patronatem Burmistrza Miasta Płońsk, pana Andrzeja Pietrasika i Mazowieckiego Kuratora Oświaty, a następnie w Miejski Konkurs Ortograficzny o zasięgu powiatowym i polonijnym.

W pierwszym roku 2002/2003, był to konkurs skierowany do uczniów klas III. W następnej edycji dołączyły klasy V. Od tego czasu odbywa się on cyklicznie, jest na stałe wpisany w kalendarz szkolnych i powiatowych imprez.

W jedenastu edycjach Miejskiego Konkursu Ortograficznego” Mistrz Ortografii” udział wzięło 1370 finalistów z ponad 30 szkół miejskich i powiatowych.

W roku szkolnym 2017/2018 do konkursowych potyczek stanęli również uczniowie polskich szkół z Irlandii i Litwy. Obchodziliśmy wtedy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też uczestnicy otrzymali od nas białe i czerwone koszulki.

Wszystko zwieńczył II koncert „ Pod Skrzydłami Orła Białego – Ojczyzna pieśnią, wierszem i tańcem malowana. SP3 dla Niepodległej”, który odbył się w sali Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku.

W 2019 roku do ortograficznych zmagań przystąpiło 103 finalistów z 27 szkół. Tym razem podsumowaliśmy ortograficzne potyczki koncertem pod hasłem: ,,Nasze miasto – pieśnią, wierszem i sercem malowane”.

Wydarzenie to zgromadziło wielu zaproszonych gości, przede wszystkim przyjaciół szkoły od wielu lat wspierających jej inicjatywy, w tym wieloletnich partnerów. Przez ostatnie dwa lata do konkursu przystępowali już uczniowie klas III i VII.

Od początku tego przedsięwzięcia towarzyszą szkole: Mazowiecki Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta Płońsk, Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku, Bank Spółdzielczy w Płońsku oraz Rada Rodziców SP3.