Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2006-2007   /  Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Szkole Podstawowej Nr 3

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Szkole Podstawowej Nr 3

Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” jest szeroko rozpropagowana przez media. Jest ona adresowana przede wszystkim do rodziców, ale niestety wielu z nich nie znajduje czasu ani motywacji, aby czytać dzieciom. Dla wielu z nich książki są zbyt drogie lub trudne do zdobycia. Dlatego też postanowiliśmy w szkole uzupełniać domowe czytanie, aby wszystkim dzieciom dać szansę codziennego kontaktu ze słowem. Ponadto głośne czytanie jest najlepszym sposobem na wychowanie wrażliwego, samodzielnie myślącego człowieka, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, człowieka z wyobraźnią, który umie radzić   sobie w życiu przy pomocy rozumu.
Już w ubiegłym roku nasza szkoła została zgłoszona do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i przystąpiła do realizacji programu „Czytające szkoły”. Przystąpiło do niego 28 klas. Program był realizowany według opracowanego planu. W ramach realizacji założeń kampanii nauczyciele czytali uczniom książki na każdej lekcji od 5 do 10 minut. Uczniowie, wspólnie z wychowawcą dokonują wyboru czytanych książek. I to ich zdanie, ich  wybór najbardziej zachęcał rówieśników  do przeczytania ciekawej książki. Czytania podjęli się nie tylko nauczyciele, czytali także zaproszeni do klasy goście, wśród nich znany wszystkim wokalista Norbi.
W tym roku szkolnym również uczestniczymy w ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Do czytania zapraszani są także rodzice uczniów. Aby zachęcić rodziców do głośnego czytania dzieciom, nauczyciele zapoznali ich na zebraniach z referatem „Znaczenie głośnego czytania dzieciom”. Głośne czytanie dla tak dużego grona, jakim jest klasa to dla rodziców prawdziwe wyzwanie i zupełnie nowe doświadczenie.
W ramach programu „Czytające szkoły” nauczyciele czytali dzieciom wiersze m.in. D. Geller oraz D. Wawiłow. Uczniowie wykonali prace plastyczne do czytanych utworów. Z najciekawszych utworów powstały wystawy: „Galeria Pani Doroty” i „Wierszykarnia”. Wiersze poetek wykorzystano także jako repertuar do Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, w którym uczestniczyły klasy młodsze. Na zajęciach przeprowadzono konkursy na klasowego Bajkoczytacza. Ważnym elementem akcji była współpraca z Miejska Biblioteką Publiczną w Płońsku i ze szkolną biblioteką. W ramach tej współpracy uczniowie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, wycieczkach do Miejskiej Biblioteki oraz w spotkaniu autorskim z D. Geller.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się, zorganizowany w naszej szkole już po raz drugi Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, podczas którego zaproszono znanych Płońszczan, aby czytali naszym uczniom. Na zaproszenie odpowiedzieli m.in. Burmistrz Miasta Płońska pan A. Pietrasik, wiceburmistrz- pani E. Kozera, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej pani K. Mikołajewska, dyrektor Wydziału Administracji i Nadzoru –pani D. Ziółek dyrektor MCK pan A. Wiśniewski, pani bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku-B. Kaźmierczak, pani A. Ozimkiewicz- pracownik Sanepidu, ratownik –pan P. Krzemiński, pediatra M. Jatkowska. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również dyrekcji naszej szkoły: pani T. Gorlewskiej oraz pań wicedyrektor: E. Kiragi i B. Ferskiej. Dzieci odwiedziła także pani G. Wójciak bibliotekarka z naszej szkoły. Zaproszeni  goście czytali dzieciom wybrane przez siebie książki, często były to ich ulubione lektury
z dzieciństwa. W repertuarze znalazły się wiersze N. Usenko, J. Brzechwy, D. Wawiłow, bajki Perault i braci Grimm. Czytający wykazali się prawdziwym talentem ekspresyjnego czytania. Dzieci okazały się wdzięcznymi słuchaczami i z zainteresowaniem słuchały prezentowanych utworów. Na pewno zachęciło to ich do codziennego czytania. Znani Płońszczanie mieli również możliwość opowiedzenia małym słuchaczom o swojej pracy. W ten sposób przybliżali uczniom swój zawód, a tym samym pomogli poznać chociaż niewielki fragment małej Ojczyzny-lokalnego środowiska. Była to prawdziwa przygoda dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, a dla gości niezwykłe- przeżycie spotkania z  dzieckiem i jego wrażliwością.

Skip to content