/  2014-2015   /  Moja przyszłość- wycieczka do Muzeum Techniki w Warszawie

Moja przyszłość- wycieczka do Muzeum Techniki w Warszawie

Dnia 29 listopada 2014 r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku, uczestnicząca w zajęciach unijnych „Moja przyszłość”, była na kolejnej wycieczce. Zajęcia przyrodniczo – matematyczne odbywały się tym razem w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie . W tym dniu w muzeum odbywał się interaktywny festiwal robotów „Cyberiada”. Dzieci budowały roboty z rzeczy codziennego użytku oraz miały okazję podziwiać inne roboty (jeżdżące, latające, śpiewające, edukacyjne)  podczas pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przedstawiające pracę w kopalni i w hucie. Dzieci poznawały surowce wydobywane w Polsce i procesy ich przetwarzania. Elektrownia wodna w skali, samochody budowane w skali, zjawisko rozchodzenia się fal dźwiękowych, obliczanie pojemności – to czysta matematyka w przyrodzie. Podczas zajęć z anatomii człowieka uczniowie poznali budowę i biologiczne funkcje organizmu oraz dowiedzieli się jakie pole powierzchni zajmuje ludzka skóra. Zwiedzając sale wystawowe dzieci wyszukiwały i nazywały figury przestrzenne(fotoplastykon –  graniastosłup prosty, którego podstawą jest 24-kąt foremny), zamieniały cyfry arabskie na rzymskie. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali maszyny cyfrowe i wykonywali obliczenia na arytmometrze – mechanicznej maszynie liczącej, poprzedniczce kalkulatora. Niespodzianką było nagranie przez uczniów płyty gramofonowej i rysowanie przez robota na kartce papieru portretów dzieci. To była bardzo ciekawa i pełna wrażeń wycieczka.