/  Aktualności   /  2018-2019   /  Mobilny Astropark

Mobilny Astropark

W dniach 20-22 maja 2019 roku w naszej szkole zagościł Mobilny Astropark, który współpracuje z Planetarium Niebo Kopernika przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Planetarium we Fromborku, Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu oraz posiada rekomendacje „ Uranii- Postępów Astronomii”- najstarszego czasopisma astronomicznego na świecie.

Uczniowie mogli z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa, którymi się on rządzi. Projekcja odbyła się w specjalnej kopule w kształcie kuli, która zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Nadmuchiwana ogromna kopuła stanowiła idealną namiastkę kosmosu. Z wnętrza, co pewien czas dochodziły, okrzyki zachwytu. Zajęcia były zróżnicowane, dostosowane do wieku i zainteresowań uczniów. Dzieci miały okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Była to rewelacyjna lekcja pogłębiająca wiedzę na temat zjawisk astronomicznych. W zaciemnionym wnętrzu odbyła się ciekawa projekcja, dzięki której dzieci poznały fazy księżyca, historię bogów greckich ( mity greckie) znaki zodiaku, układ planet. Zainteresowała nas informacja dotycząca „porządku” jaki panuje na niebie. Nic, nie dzieje się tam przypadkowo, całe gwiazdozbiory mają swoje miejsca tzw. „siatkę gwiazd na niebie”. Uczniowie wzięli również udział w doświadczeniu: „ Kręcąca się karuzela.” Odpowiadali na pytania, co odczuwają, gdy wszystko wokół się kręci i co tak naprawdę stoi w miejscu, a co zostało wprowadzone w ruch.

To była nietypowa lekcja. Wrażenia po odbytej podróży w przestworza, pozwolą wzmocnić twórcze podejście dzieci do zajęć plastycznych, muzycznych, a także wpłyną na ich sposób pojmowania wszechświata.