Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2022-2023   /  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Postanowiliśmy uczcić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – 20.11.2022 r. w nietypowy sposób. Przygotowaliśmy tygodniowy plan działań edukacyjnych, w ramach których wszyscy uczniowie naszej szkoły zgłębiali zagadnienia związane z tematyką praw dziecka.
Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka, jest Konwencja o Prawach Dziecka. Konwencja to międzynarodowy dokument, który podpisują państwa i zobowiązują się przestrzegać zapisanych w nich praw. Polska podpisała Konwencję o prawach dziecka 7 czerwca 1991 roku i od tego momentu jej przepisy obowiązują także w Polsce.
Pierwszy dzień edukacyjnej akcji to Dzień prawa do odpoczynku, zabawy i radości. W Strefie Aktywnej Przerwy uczniowie korzystali z zabaw zaproponowanych przez pedagogów.
Pamiętajmy,
„Kiedy śmieje się dziecko – śmieje się cały świat” (Janusz Korczak).
Jednym z najważniejszych praw dziecka jest – PRAWO DO NAUKI – możliwości rozwoju umysłu i kształcenia się. Zdobywamy swoją wiedzę nie tylko w obowiązkowej nauce szkolnej, ale również uczestnicząc w zajęciach pozaszkolnych, rozwijających nasze zainteresowania.
Społeczność szkolna przedstawiła swoje talenty i pasje na Drzewie Talentów SP3 !
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji przypadającego na dzień 16 listopada, uczniowie przyszli do szkoły w stroju w kolorze białym. Aby przybliżyć dzieciom istotę tego ważnego dnia, stworzyliśmy dekorację przedstawiającą hasła związane z tolerancją. Każdy uczeń otrzymał odznakę „Każdy inny, wszyscy równi”.
Uczniowie klasy 3b, 5c i 8c brali udział w zabawie „Kamienie SP3”.
Kamienie zostały pozostawione w parku przy cmentarzu…
Zachęcamy do poszukiwania 67 kamieni „Z prośbami do dorosłych” ukrytych przez uczniów.
Spaceruj i dołącz do poszukiwaczy kamieni…dołóż swój kamienny pomysł.
Podjęte działania miały na celu uświadomienie uczniom, że posiadają swoje prawa, nie zaniedbując równocześnie obowiązków. Podsumowaniem podjętych inicjatyw było wręczenie uczniom, wykonanych przez nich wcześniej cukierków, z przypisanym prawem dziecka. Społeczność szkolna zaświeciła dzisiaj na niebiesko jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Uczniowie dumnie zapozowali do zdjęcia w ramce „Prawa dziecka”.
Był to radosny tydzień, z poważnym przesłaniem.

Skip to content