/  2013-2014   /  Laureat z SP 3 Płońsk

Laureat z SP 3 Płońsk

Wielkim sukcesem zakończył się udział Piotra Drwięgi, ucznia klasy 5c Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku , w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym organizowanym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, którego został laureatem.

Ten trzyetapowy konkurs ma najwyższą rangę w szkole podstawowej. Sukces ucznia jest tym większy, że do tego rodzaju zmagań przystępują zazwyczaj uczniowie klas szóstych. Temat konkursu „Krajobrazy Ziemi” obejmował nie tylko materiał programowy z klasy piątej i szóstej, ale również  treści nauczania z fizyki, chemii, biologii, geografii  oraz szczegółową znajomość map i literatury dodatkowej. Piotr to chłopiec o nieprzeciętnych zdolnościach i szerokich zainteresowaniach. Bez trudu wykazał się umiejętnościami formułowania  pytań badawczych i hipotez, interpretowania tekstów i wykresów oraz orientacji na planie i mapie. Poszerza swoją wiedzę i zainteresowania uczestnicząc w zajęciach dla zdolnych uczniów. Już jako trzecioklasista zachwycił swoją wiedzą i elokwencją Rzecznika Praw Dziecka i zaproszonych gości na spotkaniu „O ekologii” w Warszawie. Jako wybitny uczeń otrzymał w roku 2013 specjalną nagrodę Burmistrza Miasta Płońsk. Piotr na pytanie o swoje zainteresowania odpowiada: „Uwielbiam nauki ścisłe, moją prawdziwą pasją są biologia i geografia. Kocham czytać – głównie czasopisma naukowe: National Geographic, Focus, Wiedza i życie, Sekrety Nauki i inne. Nie znaczy to jednak, że nie czytuję książek podróżniczych, czy popularno – naukowych”. Sukces Piotra Drwięgi nie byłby możliwy bez zaangażowania nauczyciela przyrody pani Teresy Sychowicz, która przygotowywała go do konkursu. Wielkie wsparcie i pomoc miał zawsze ze strony swoich rodziców, z którymi lubi podróżować po Polsce (piesze wycieczki górskie, głównie w Bieszczady, pobyty nad Bałtykiem). Posiada kilka Górskich Odznak Turystycznych PTTK, należy do Towarzystwa Miłośników Latarni Morskich. Rodzinne wycieczki obejmują także zamki krzyżackie, rekonstrukcje osad prasłowiańskich (Biskupin, pikniki archeologiczne, Karpacka Troja, Pobiedziska, Rydno), wydarzenia historyczne (D – Day Czechy) oraz dalsze podróże (Meksyk, Egipt, Dania, Słowacja, Czechy). Wielkim marzeniem chłopca jest nauczyć się języka hiszpańskiego, aby móc swobodnie porozumiewać się w trakcie wypraw do Ameryki Łacińskiej.

Życzymy Piotrowi spełnienia marzeń i dalszych sukcesów!