Image Alt

SP3 Płońsk

  /  2005-2006   /  Konkurs Wiedzy o UE

Konkurs Wiedzy o UE

W roku szkolnym 2005/2006 nasza Szkoła nawiązała współpracę z Centrum Wolontariatu Studentów w Warszawie realizującym programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Wolontariat studencki” jest realizowany przez Stowarzyszenie KLANZA w Lublinie. Głównym elementem Programu są projekty edukacyjne realizowane przez studentów-wolontariuszy na rzecz dzieci i młodzieży ze szkół wiejskich i z małych miast.

Celem Programu jest rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży oraz pomoc w wyrównywaniu ich szans edukacyjnych. Wśród wolontariuszy – studentów Program ma na celu kształtowanie postaw społecznych, rozwijanie ich pasji i umożliwienie realizacji ich pomysłów.

Projekty edukacyjne realizowane w ramach Programu są autorskimi propozycjami wolontariuszy lub adaptacją udostępnionych przez realizatora Programu przykładów i mogą dotyczyć wybranej kategorii np. zajęcia artystyczne, humanistyczne, psychologiczne, sportowe, informatyczne, lingwistyczne oraz wiele innych, w których uczestnictwo da młodzieży szansę rozwoju zainteresowań i pasji.

W naszej szkole w listopadzie i grudniu  był realizowany program ,,Jak się uczyć” uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas VI. Koordynacją i sprawami organizacyjnymi  dotyczącymi współpracy z wolontariuszami zajmował się pedagog szkolny – Anna Żabowska.

Zajęcia prowadzone  były w grupach i trwały 5 godzin lekcyjnych. Dotyczyły uczenia się
i sposobów radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy zastanawiali się m.in. po co się uczą, jak to robią, co im w tym przeszkadza, a co pomaga, jak skutecznie się uczyć, czym jest stres, jak działa na organizm i jak sobie z nim radzić.

Zajęcia przeprowadzone były w każdej klasie w dwóch grupach w formie warsztatowej. Każda grupa miała dwóch prowadzących. Sposób prowadzenia był dostosowany do specyfiki grupy. Łączenie ważnych treści z zabawą w znacznym stopniu wpłynęło na atrakcyjność prowadzonych przez wolontariuszy zajęć oraz dało uczniom większą możliwość nabywania nowych umiejętności
i zdobywania wiedzy. Duże zaangażowanie prowadzących i chęć współpracy uczestników zajęć przyczyniło się do dobrej atmosfery i obopólnej satysfakcji.

Każde warsztaty zakończone były wypełnieniem przez uczestników ankiet ewaluacyjnych, których analiza wskazuje na duży poziom zadowolenia dzieci z  udziału w  zajęciach. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy, a studenci podziękowania od pani dyrektor Teodozji Gorlewskiej.

Rozpoczęta współpraca na pewno zaowocuje dalszymi przedsięwzięciami i nowymi inicjatywami na rzecz naszych uczniów i szkoły .

Skip to content