/  2012-2013   /  Konferencja o zdrowiu

Konferencja o zdrowiu

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku od kilku lat aktywnie podejmuje działania promujące zdrowy styl życia. Umożliwiły one przyznanie w lipcu 2011r. Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Zdobycie Certyfikatu jest zaszczytem dla szkoły, a jednocześnie zobowiązuje naszą placówkę do tworzenia i upowszechniania działań służących promocji zdrowia oraz dzielenia się doświadczeniami nie tylko w swojej szkole, ale również w środowisku lokalnym. Dlatego też, przy współpracy profesjonalistów została zorganizowana konferencja „Zaburzenia odżywiania-otyłość, anoreksja i bulimia”. Konferencja odbyła się w dniu 5 grudnia 2012r. Temat konferencji był odpowiedzią na potrzeby środowiska szkolnego i lokalnego. Z badań przeprowadzonych wśród polskiej młodzieży wynika, że 20 procent młodzieży ma problemy z właściwym odżywianiem. Problemy te znajdują swoje odzwierciedlenie zarówno we wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłością jak i w liczbie młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie. Powodem takiego stanu jest przede wszystkim brak przejrzystych, a także możliwych do zaakceptowania i stosowania przez młodzież zasad dotyczących zdrowego stylu życia. Jako szkoła promująca zdrowie chcemy podnieść świadomość uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie zdrowego żywienia i jego wpływu na zaburzenia odżywiania oraz kształtować właściwe zachowania żywieniowe wśród dzieci i dorosłych, aby w ten sposób przeciwdziałać nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży. Pierwszym krokiem w realizacji tych celów był udział uczniów klas młodszych i ich rodziców w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” i zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Śniadania. Popularyzacji idei zdrowego stylu życia i przeciwdziałaniu zaburzeniom odżywiania poświęcona była także konferencja. Przedsięwzięcie zostało skierowane do dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych na terenie powiatu płońskiego, pracowników instytucji zajmujących się ochroną zdrowia oraz rodziców. Podczas spotkania lekarz pediatra Jolanta Mikołajewska wygłosiła prelekcję o przyczynach powstawania zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży oraz scharakteryzowała sposoby ich leczenia. Psycholog, Katarzyna Podolska-Piechocka wypowiedziała się na temat problemów dzieci z zaburzeniami odżywiania. Trener wellness, Tomasz Ornarowicz wygłosił prelekcję nt „Racjonalne odżywianie jako sposób zapobiegania zaburzeniom odżywiania”. Podsumowania konferencji dokonała pani Anna Ozimkiewicz, specjalista ds. promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płońsku. Podczas konferencji uczniowie klasy sportowej zaprezentowali specjalny zestaw ćwiczeń gimnastycznych wspomagających odpowiednią dietę.

Rangę konferencji podniosło objęcie jej honorowym patronatem przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Płońsk i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płońsku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja „Wirtualny Płońsk”.