/  2017-2018   /  Katyń… Ocalić od zapomnienia

Katyń… Ocalić od zapomnienia

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku jest kształtowanie postaw patriotycznych, szczególnie poprzez pielęgnowanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Jak każdego roku, tak i 9 kwietnia 2018 roku społeczność szkolna spotkała się przy Dębie Pamięci, posadzonym w ramach programu „Katyń… Ocalić od zapomnienia”, aby upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej – polskich oficerów, funkcjonariuszy policji państwowej, pracowników wywiadu i sądownictwa zamordowanych na polecenie najwyższych władz radzieckich wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wśród zamordowanych w Katyniu był m.in. ppłk. Wincenty Cedro, któremu poświęcona jest pamiątkowa tablica i Dąb Pamięci posadzony przy Szkole Podstawowej nr 3 w Płońsku 3 listopada 2010 roku. Oddano hołd pomordowanym w Katyniu składając kwiaty i zapalając symboliczne znicze pod Dębem Pamięci. Pamiętano również o tragedii, która wydarzyła się na ziemi smoleńskiej 8 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku. Minutą ciszy uczczono pamięć 96 Polaków, którzy zginęli lecąc na uroczystości katyńskie: parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na emigracji Ryszarda Kaczorowskiego oraz wielu polskich parlamentarzystów i działaczy społecznych.