/  2013-2014   /  Dzień Zdrowego Śniadania

Dzień Zdrowego Śniadania

Do szkoły wychodź po śniadaniu, czyli III edycja programu Śniadanie Daje Moc

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego ruszyła III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.  Nauczyciele klas 1-3 od września zakładali w swoich klasach Kluby Śniadanie Daje Moc, a w dniu 8 listopada wychowawcy wraz z dziećmi i rodzicami zorganizowali wspólne śniadanie w klasie. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku już po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc i po raz drugi zorganizowała Dzień Zdrowego Śniadania.
Program polega na zakładaniu w klasach Klubów Śniadaniowych, w których nauczyciele przeprowadzali zajęcia edukacyjne, zgodnie z 12 zasadami zdrowego odżywiania opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. Wspólne przygotowywanie śniadania było przeplatane rozmowami o odżywianiu, mającymi zakorzenić w dzieciach dobre nawyki żywieniowe oraz edukację rodziców. 8 listopada od samego rana uczniowie klas młodszych mieli wiele pracy. W salach unosił się zapach owoców i warzyw a skupione dzieci odkrywały w sobie talenty kulinarne. Najmłodszym pierwszakom pomagali rodzice i wychowawcy, dzieci z klasy II i III próbowały radzić sobie same. Kanapki i sałatki wyglądały pysznie
i kolorowo, a co najważniejsze – były zdrowe. Dla dużej grupy dzieci Dzień Śniadania było okazją podzielenia się z innymi, spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co jedzą na śniadanie ich rówieśnicy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Rodzice mieli okazję do wspólnej zabawy z dziećmi i poszerzenia swojej wiedzy na temat właściwego odżywiania swoich dzieci. Dzieci dowiedziały się, że do szkoły należy wychodzić po śniadaniu, dzięki programowi coraz więcej uczniów przynosi drugie śniadanie do szkoły. Uczniowie częściej przynoszą do szkoły owoce lub warzywa oraz produkty mleczne, a rzadziej słodycze. Do akcji włączyli się również starsi uczniowie, którzy tego dnia przynieśli ze sobą zdrowe śniadania i przekąski.
Program Śniadanie Daje Moc jest skierowany do uczniów najmłodszych klas oraz ich rodziców. Celem programu jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Przyczynia się on też (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Edukacja odbywa się również przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Taką edukację szkoła podejmuje także na zebraniach z rodzicami, materiały na ten temat znajdują się na szkolnych gazetkach informacyjnych. Organizatorem programu jest koalicja: Partnerstwo dla Zdrowia.