/  2014-2015   /  Apel z okazji 75 rocznicy zbrodni katyńskiej i 5 rocznicy katastrofy smoleńskiej

Dnia 10 kwietnia 2015 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku uroczystym apelem uczciła 75 rocznicę zbrodni katyńskiej i 5 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pani Dyrektor Teodozja Gorlewska przypomniała uczestnikom uroczystości niektóre fakty dotyczące zbrodni katyńskiej. Wspomniała także, że pięć lat temu, w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, na terenie szkoły został posadzony Dąb Pamięci poświęcony podpułkownikowi Wincentemu Witoldowi Cendro, jednemu z zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu. Od tej pory szkolne uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbywają się w szkolnym miejscu pamięci, znajdującym się przed nową częścią budynku szkoły. Uczniowie w programie słowno-muzycznym przypomnieli dramatyczne losy ppłk. Wincentego Cendro i innych polskich oficerów, straconych przed 75 laty. Oddali hołd pomordowanym składając kwiaty i zapalając znicz – symbol pamięci. Pamiętali również o innej tragedii, która wydarzyła się na ziemi smoleńskiej 5 lat temu, 10 kwietnia 2010 roku. Piękne pieśni wykonane przez szkolny chór skłoniły uczestników uroczystości do refleksji. Minutą ciszy uczcili pamięć 96 Polaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej. Zginęła wówczas para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni Prezydenta RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu polskich parlamentarzystów i przedstawicieli życia społecznego. W tym samym dniu delegacja szkoły wzięła również udział w miejskich obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele św. Michała Archanioła, po której uczestnicy udali się do parku przy ulicy Kolejowej. Tam, pod krzyżem katyńskim, upamiętniającym ofiary z powiatu płońskiego zamordowane w 1940 roku oraz tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej, odbyła się wzruszająca inscenizacja „Historia w listach zawarta”. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także apelu poległych odczytanego przez płońskich Strzelców. Całości dopełniły salwy honorowe oraz modlitwa za zmarłych. Delegacje złożyły kwiaty przy krzyżu katyńskim.