/  2014-2015   /  Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się apel upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”. Został on zorganizowany w związku z uchwalonym przez Sejm RP Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Na wstępie narratorzy wyjaśnili uczniom sytuację, w jakiej znalazła się Polska po II wojnie światowej. To właśnie jej zniewolenie przez ZSRR i reżim komunistyczny doprowadziły do tego, że dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy, wywodzący się głównie z Armii Krajowej nie złożyło broni. Część z nich prowadziła walki partyzanckie w lasach, atakując oddziały zbrojne Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz jednostki wojsk radzieckich stacjonujące w Polsce. Działania niepodległościowego podziemia zakończyły się klęską pod koniec lat 40 XX w. Ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło w wyniku represji władz komunistycznych. Ginęli w więzieniach UB i w łagrach radzieckich. Innych czekały długoletnie kary więzienia. Władza komunistyczna przedstawiała „ Niezłomnych”  jako przestępców i wrogów narodu. Stawiano im nieprawdziwe zarzuty i uniemożliwiano obronę. W trakcie apelu wspominano nazwiska niektórych „Żołnierzy Wyklętych”, m. in.: majora Zygmunta Szendzielarza ps. „ Łupaszka”, majora Józefa Kurasia,ps. „ Ogień”, rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, Danutę Siedzikównę ps. „ Inka” . Recytatorzy deklamowali wiersze na ich cześć. Fragmenty utworów muzycznych i pieśni dopełniały podniosły nastrój uroczystości. Narratorzy wyjaśnili też powstanie określenia „ Żołnierze Wyklęci” i dlaczego 1 marca uznano Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na koniec apelu zostały wymienione nazwiska 3 żołnierzy, którzy zostali zamordowani na terenie płońskiego aresztu w 1947 roku – Zygmunta Ciarki ps. „Sowa”, Marcelego Gajewskiego ps. „ Mściciel”, Bronisława Urbańskiego ps. „Andrzej”.

Taka forma historycznego przekazu, wzbogacona refleksyjną, muzyczną oprawą była doskonałą „ żywą” lekcją historii.