/  2008-2009   /  Apel Konstytucja 3 Maja

Apel Konstytucja 3 Maja

W dniu 4 maja 2009 roku w naszej szkole odbyła sie uroczysta akademia z okazji 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wiek XVIII to zarówno triumf, jak i zgon Rzeczpospolitej: triumf Konstytucji 3 Maja i powolna agonia państwa polskiego, które później próbowały wskrzesić wielkie zrywy powstańcze Polaków. Akademię przygotowały klasy: IVb i IVe w wychowawcami, a występy uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem nauczycieli muzyki. Uczniowie przypomnieli okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja (drugiej na świecie, a pierwszej w Europie), zaprezentowali twórców tego dzieła oraz poszczególne artykułu konstytucji. Opowiedzieli również, w jaki sposób dzięki polskiej literaturze, pieśni i malarstwie idea Konstytucji 3 Maja przetrwała przez wieki w myśli politycznej jako „ostatnia wola konającej ojczyzny”. Uczennica wyrecytowała fragment z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, zaś trzej uczniowie zagrali na dzwonkach fragment „Koncertu Jankiela”. Na zakończenia akademii uczniowie w pięknych strojach zatańczyli „Poloneza” do muzyki Ogińskiego.